Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Astronomické kouzlo Velikonoc

Mirek J. Plavec  23.04.2000

Letos přicházejí Velikonoce hodně pozdě - velikonoční neděle je až 23. dubna. Není to nejpozdnější možné datum, ale je mu blízko! Ještě o den později, tedy 24. dubna, bude velikonoční neděle v roce 2011. Nejpozdnější možné datum je 25. dubna, ale na to si musíte počkat až do roku 2038.Velikonoční neděle může přijít nejdříve 22. března, ale taková událost je mnohem vzácnější. Naposledy se to stalo roku 1818, a tak rané datum přijde zase až v roce 2285! 

Kdo si takhle zahrává s našimi vzácnými svátky jara? Odpověď je: Měsíc a dávní církevní otcové ještě z doby, kdy existovala jediná křesťanská církev. Tehdy ustanovili, že Hod Boží velikonoční, čili velikonoční neděle, se bude slavit první neděli po prvním jarním úplňku.

Co nastává letos, zní skoro jako šprým. Jaro začalo 20. března v 8:35 ráno. Tehdy Slunce překročilo nebeský rovník a přešlo na severní polokouli. Dvacátý březen je trochu brzo, řeknete, my jsme zvyklí vítat jaro 21. března. Důvod je ten, že letošní rok je přestupný, takže únor měl o den více. Tady teda ten šprým není.

Měsíc byl přesně v úplňku 20. března v 5:44 ráno, tedy jenom necelé tři hodiny před začátkem jara. Ale málo platné, pravidlo se musí dodržovat, a tohle tedy byl stále ještě zimní úplněk. Na první jarní úplněk se musí čekat až do 18. dubna, ale to je úterý, a tak tedy velikonoční neděle přijde až 23. dubna...

Možná že si řeknete, že to je trochu dětinské hraní a že je na čase změnit pravidlo a stanovit pevnější datum Velikonoc. Myslím, že se tak nestane, a jsem tomu rád. Tohle posouvání svátků jara má své kouzlo. Jednou už je jaro v plném rozpuku a zeleně je všude plno, jindy se jaro sotva probouzí a zelenou větvičku je těžko najít. Ostatně tak moc nezáleží na tom, kdy nastane jaro podle astronomů. O skutečném začátku jara rozhoduje počasí, a to si počíná podle pravidel daleko složitějších, než si lidé vymysleli pro Velikonoce. Navíc jako astronom mám důvod myslet na to křesťanské pravidlo o Velikonocích s velkou úctou. Ono totiž po jistá kritická století udržovalo evropskou astronomii při životě. Ve starověku astronomie kvetla - v Egyptě, v Mezopotámii, v Indii, v Číně i jinde. Samozřejmě kvetla hlavně zásluhou astrologie - tedy díky zcela naivním představám, že ty vzdálené světy ovlivňují osudy jednotlivce i národů. Ale všechny ty horoskopy vyžadovaly pozorování postavení nebeských těles, a tak kvetla i astronomie. Potom se astronomie proměnila v solidní vědu, zejména v Řecku a pak v Alexandrii.

S nástupem křesťanství se postoj k astronomii a přírodním vědám vůbec drasticky změnil. Pozemský život bylo pouze přechodné období - tak proč se namáhat s poznáváním světa? Od tohoto negativního postoje evropská společnost ustupovala velmi pomalu. Teprve zájem o obchod s Indií a Čínou vedl k rozvoji mořeplavby po oceánech - už ne jen po tom malém Středozemním moři - a tak postupně začínala být astronomie prakticky důležitá pro určování času a polohy lodi. Ale to už mluvíme v podstatě o patnáctém století!

Evropské univerzity vznikaly už dříve. Ovšem proměna klášterních škol na něco, co se skutečně podobalo univerzitě, probíhala tak pomalu, že je dosti těžko stanovit datum vzniku prvních skutečných univerzit. Snad nejstarší jsou univerzity v Bologni a v Paříži - Praha se ovšem nemá za co stydět! Jenže na těch prvních univerzitách se přírodní vědy nepěstovaly - ani fyzika, ani chemie, ani biologie... Ale byly tam přednášky o astronomii! Proč? Protože bylo důležité stanovit správně datum Velikonoc, a to vyžadovalo znalost pohybů Slunce a Měsíce. Planety se pak trochu přiživily. Tak přežila astronomie těch nejhorších tisíc let a v roce 1543 přišel Mikuláš Koperník se svým modelem planetární soustavy, v jejímž středu bylo Slunce. O sto let později už bylo všechno docela jiné.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas