Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Podivuhodný svět WAP

Milan Bauman  19.04.2000

V poslední době se i u nás v souvislosti s mobilními telefony a kapesními elektronickými organizéry velmi často píše a mluví o nové službě s poněkud zvláštním názvem WAP. "WAP je pojem, který mnohé změní od základu. Hlas je minulost", uvádí se v této souvislosti. 

Na letošním mezinárodním veletrhu CeBIT 2000, který se koncem února konal v německém Hannoveru, bylo v expozici jedné německé firmy vystavováno mimo jiné i pozoruhodné autorádio nejnovější generace. Na jeho displeji se objevovaly nejrůznější vzkazy elektronické pošty - dejme tomu "Prosím, dostavte se v 18 hodin tam a tam. Důležitá porada". Nebo "Máte, podle vašeho požadavku zajištěn ten a ten hotel. Nezapomeňte, že rezervace platí do dvaadvaceti hodin" - a podobně.

Prostřednictvím sítě GSM bylo totiž toto autorádio bezdrátově - prostřednictvím právě WAPu - propojeno na internet. Jeho třířádkový displej je schopen na jednom řádku zobrazit přibližně 22 velkých a čitelných znaků, které ovšem řidič nemusí během jízdy číst. Hlasový syntezátor psaný text sdělení okamžitě převede do mluvené řeči. Navíc ho lze nahrát do elektronické paměti a mluveným slovem také odeslat odpověď. Za pozornost stojí, že toto autorádio s GSM modulem je současně i mobilním telefonem s hlasitou formou hovorů (takzvaným hand-free), zároveň slouží jako navigační systém GPS, umožňují orientaci řidiče ve všech evropských státech. Autorádio je také schopno vyhodnocovat informace o dopravní situaci z dalších zdrojů dostupných po mobilní síti GSM nebo RDS.

Autorádio s bezdrátovým internetem je pouze jednou z mnoha fascinujícího možností, které se skrývají právě za onou zkratkou WAP - Wireless Application Protocol, kde právě první slůvko označuje to podstatné: bezdrátový přenos. WAP totiž umožňuje prohlížet si webové stránky pomocí (pro tento účel speciálně upraveného) mobilního telefonu, navíc s větším displejem pro čtení textových informací, nebo kapesního elektronického organizéru.

"Hlas je minulost, budoucnost náleží datům," tvrdí v této souvislosti zainteresovaní odborníci. "Mobilní telefon se stává zdrojem informací ze všech oblastí," dodávají. "Jeho největší výhodou bude propojení na internet." Mobilní přístup na internet, tedy rychlé získávání nepřeberného množství informací, se stane naprosto běžnou součástí života. Dnes je člověk zpravidla ještě omezen stolním počítačem, ke kterému si musí v práci nebo doma sednout, ale z mobilního telefonu se bude moci připojit kdekoli.

První krok k internetu si díky službě WAP už mohou vyzkoušet i mnozí uživatelé mobilní sítě v České republice. Dnes takto mohou získávat obecné i finanční informace, provádět základní operace se svou bankou pomocí mobilního bankovnictví, kupovat si lístky do kina nebo divadla, vést korespondenci pomocí elektronické pošty, získávat aktuální informace ze sítě ČTK a tak dále.


 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas