Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Dědičnost nebo výchova?

František Koukolík  17.04.2000

Jak stavějí kulturní vlivy mozkovou kůru? Spor, který se táhne od Aristotelových dob a je tedy starý nejméně třiadvacet století... Je to spor o tom, za co v nás odpovídá příroda a za co výchova - čímž se myslí všechny vztahy k zevnímu prostředí. 

V současnosti se ohnisko debaty trochu posunulo. Už je poměrně dobře známo, jak velký podíl má dědičnost na základních vlastnostech osobnosti nebo na inteligenci měřené testy inteligenčního kvocientu. Málokdo také pochybuje o významu vlivů prostředí (například dobrého nebo špatného rodičovství) na celý další život dětí včetně toho, jaký budou mít tyto děti vztah ke svým vlastním dětem.

Nyní se zjišťuje, co vlivy zevního prostředí s naší mozkovou kůrou provedou, co se v důsledku nějakého zevního vlivu stane s nervovými buňkami mozku a jejich vzájemnými spoji. Používají se přitom funkční zobrazovací metody, které ukazují kde a jak se mozek namáhá při zátěži nějakou úlohou. Těchto metod je celá řada. Některé z nich rozlišují vzdálenosti několika milimetrů a časové rozdíly kolem jedné sekundy, takže dost přesně určí jak v prostoru, tak v čase, co se v mozku děje při proměnách jeho činnosti.

Jak jsou v mozku vidět důsledky nějakého kulturního vlivu? Kupodivu docela dobře. Dejme tomu čtení.

Skupinu italských a anglických vědců napadlo porovnat, co se děje v mozku Angličanů, kteří čtou anglicky, a Italů, kteří čtou italsky. Pokusné osoby, Angličani a Italové, přečetly ve svém rodném jazyce jednotlivá slova a neslova. Neslovo vypadá jako slovo, ale nemá význam. V češtině je vrána slovo, zatímco třeba krána je neslovo. Italové vyslovují italská slova i neslova skoro stejně, jako je píší. Angličané s tím mají daleko víc práce. Zejména v případě neslov hodně přemýšlejí, jak by je měli vyslovit.

Vědci tedy sledovali, jak se při čtení a vyslovování slov a neslov namáhají mozky Italů a mozky Angličanů. Zjistili, že při této úloze užívají mozky Italů jinou strategii a jiné korové oblasti než mozky Angličanů. Jinak řečeno, kulturní vliv (čtení a psaní se musíme naučit) staví v lidských mozcích v případě různých jazyků a různých způsobů psaní a čtení různé funkční systémy...

Mám zato, že jde o něco obecného, něco co by mohlo platit například i pro výstavbu citového v života malých dětí, jak v dobrém, tak ve zlém, tedy pro vlivy rodičovství...

(Vybráno z rozhovoru, který s Františkem Koukolíkem vedl Ivo Budil.)


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas