Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Osudy radiových vln prvního Meteoru

22.09.2003
Země - Autor:berkeley.edu
Země
Autor:   berkeley.edu   

V sobotu 27. září uplyne čtyřicet let od chvíle, kdy si posluchači mohli poprvé poslechnout populárně-vědecký pořad s kosmickým názvem Meteor. 

Pokud si někdo vybaví nějakou událost z roku 1963, pak je to nejspíš atentát na amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. V tom roce uplynulo deset let od objevu dvojité šroubovice DNA a před necelým rokem si za tento objev odvezli Francis Crick, James Watson a Maurice Wilkins ze Stockholmu Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu. Přesto se zdá, že svět tehdy hleděl s větší nadějí vysoko nad své hlavy než do nitra buněk. Sovětský svaz vyslal do vesmíru první kosmonautku, Spojené státy uskutečnily první přenos barevného signálu přes družici. Proto podnikáme s elektromagnetickým vlněním rozhlasových vln prvního Meteoru ve svých představách cestu prostorem i časem.

Po necelých devíti letech putování prázdnotou vesmíru bychom se spolu s prvním vysíláním prvního Meteoru nacházeli v těsném sousedství hvězdy Sirius, nejjasnější hvězdy naší oblohy. Na Zemi se v zemích s kalendářem odvozeným od narození Ježíše Krista píše rok 1972. Meteor přináší každý týden posluchačům novinky vědy a techniky a nemůže ignorovat fakt, že lidstvo stále ještě vzhlíží k nebesům. Startuje sonda Pioneer 10 a nese na palubě tabulku se symboly poselství imaginárním mimozemským civilizacím. Na Měsíci přistává posádka Apolla 17.

Po sedmnácti letech se s vlnami Meteoru ocitáme v blízkosti hvězdy Alsafi v souhvězdí Draka. Meteor na naší planetě přináší informace o tom, že astronomové získali nádherné snímky Saturnu pořízené kamerami sondy Voyager. Svět s úžasem sleduje obrovský sopečný výbuch Hory svaté Heleny.

U obří oranžové hvězdy Arktura v souhvězdí Pastýře se s vlnami Meteoru ocitáme v době, kdy se svět loučí s druhým tisíciletím. Za nejvýznamnější den roku 2000 je považován 26. červen, kdy vědci oznámili hrubé přečtení lidské dědičné informace. Vylodili jsme se na březích prakticky neznámého kontinentu zvaného lidský genom. Meteor se s vědou chystá k průzkumným cestám nejen do nitra genů, ale i za tajemstvím kosmu, atomu, fungování složitých ekosystémů. A míříme k hvězdě Cih v souhvězdí Kasiopeje.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas