Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Úkazy na obloze v červnu 2008

Marcel Bělík, Hvězdárna v Úpici,  JaB  28.5.2008
Noční obloha - Autor:Marcel Bělík, Hvězdárna v Úpici
Noční obloha
Autor:   Marcel Bělík, Hvězdárna v Úpici  

Měsíc červen je jistě jeden z nejpříjemnějších měsíců v roce. Bohužel však příliš nepřeje nočním astronomům. 21. června ve 2 hodiny a 59 minut středoevropského letního času totiž nastane letní slunovrat a začne astronomické léto. Od tohoto okamžiku se začne den opět zkracovat a noc prodlužovat. Pro astronomy a všechny zájemce o pozorování noční oblohy to znamená, že takřka po celý červen nenastane astronomická noc. Slunce se vůbec nedostane tak hluboko pod obzor, aby astronomický soumrak v astronomickou noc vůbec přešel. V praxi to znamená, že obloha v noci nebude příliš tmavá a některé slabé mlhavé objekty na této relativně jasné obloze nebudou dobře pozorovatelné. 

Přesto však na noční obloze uvidíme mnoho zajímavého, co bychom neměli propásnout.

Měsíc

Co jistě opět neujde naší pozornosti je proměnlivá tvář našeho Měsíce. 3. června bude v novu a bude se tedy pohybovat po denní obloze poblíž Slunce. V noci tak budeme o jeho posmutnělou tvář ochuzeni. O sedm dní později však již bude zářit na západní večerní obloze v pozorovatelsky nejpříjemnějším postavení dorůstající první čtvrti. Ta nastane 10. června. 18. června si budeme moci vychutnat pohled na zářící koláč úplňku, provázejícího nás svým svitem po celou noc. A na konci měsíce si na ubývající srpek budeme muset počkat až na ráno. 26. června totiž nastane poslední čtvrť.

Mars, Saturn a Jupiter

Z planet budeme moci pozorovat Mars a Saturn na večerní obloze a Jupiter na obloze ranní. Saturn i Mars se pohybují v souhvězdí Lva. Mars je mezi jeho předními tlapami, Saturn je schován pod jeho plecemi. Obě planety jistě poznáme, patří totiž stále k těm jasnějším objektům oblohy. Na rozdíl od mihotavého třpytu hvězd září planety světlem klidnějším, Mars načervenalým, Saturn nažloutlým. Podobně můžeme od hvězd odlišit i nažloutle zářící planetu Jupiter, která patří k velmi jasným objektům červnové noční oblohy a nalezneme ji v souhvězdí Střelce.

Letní trojúhelník

Noční obloze již plně vládnou letní souhvězdí - Labuť, Orel, Lyra, Herkules a další. Nejjasnější hvězdy prvních třech jmenovaných - Deneb, Altair a Vega - tvoří navíc typicky letní seskupení hvězd zvané letní trojúhelník. Protože se jedná o jedny z nejjasnějších hvězd letní oblohy, bývají vidět již brzy po západu Slunce na soumračném nebi, nerušeny svitem okolních hvězd. Díky tomu během soumraku vytvářejí obrazec velkého trojúhelníku.

Velmi krásným souhvězdím je Orel, jakoby letící Mléčnou dráhou proti Labuti. Svým ocasem naopak míří do nejjasnějších a nejhustších částí Mléčné dráhy, které se nacházejí níže k obzoru v souhvězdí Střelce. Zde můžeme hledět směrem ke středu naší Galaxie.

Kromě vzdálených a obrovských vesmírných objektů můžeme však na nočním nebi občas spatřit i přelet meteoru, v atmosféře se projevující jako jasná či méně jasná světelná stopa. Ta vzniká zářením vzduchu rozžhaveného a ionizovaného průletem malého tělíska, které vniklo z vesmíru do atmosféry naší Země. Můžeme si je však snadno splést i s přelety těles vytvořenými lidskou rukou, tedy kosmickými družicemi. Na obloze je však od meteorů rozeznáme díky pomalému letu, kdy na rozdíl od stopy meteoru vidíme přímo těleso družice v podobě zářícího bodu pomalu se šinoucího oblohou. Jsou však družice, které si s přeletem meteoru, a to meteoru velmi jasného, můžeme snadno splést. Jedná se o družice Iridium, které mají na sobě velmi odrazivé panely, které při jejich rotaci vrhají sluneční "prasátka" ozařující vždy určitou část Země. Jejich předpovědi průletů, stejně jako například předpovědi přeletů kosmické stanice ISS či raketoplánů a dalších družic nalezneme pro zadané místo na internetových stránkách http://www.heavens-above.com/. Ty nezajímavější jsou samozřejmě ty nejjasnější, tedy ty s jasností -6 až -8 hvězdné velikosti.

Slunce

A jak to bude se Sluníčkem na naší denní obloze? 1. června vyjde ve 4 hodiny a 56 minut, zapadne ve 21 hodin a 1 minutu. Na konci měsíce, tedy 30. června vyjde ve 4 hodiny 54 minuty a zapadne ve 21 hodin a 13 minut.

Obrázky:

Mapka souhvězdí Lva s naznačeným postavením Marse a Saturna
Mapka souhvězdí Lva s naznačeným postavením Marse a Saturna  

Mapka souhvězdí Lva s naznačeným postavením Marse a Saturna. Souhvězdí i s planetami můžeme v červnu spatřit na večerní obloze. Mapka byla vytvořena v programu Stellarium.


Pohled o červnové půlnoci k jihu
Pohled o červnové půlnoci k jihu  

Pohled o červnové půlnoci k jihu. Kromě planety Jupiter můžeme nad jižním obzorem spatřit Mléčnou dráhu v souhvězdích Štítu, Střelce a Štíra. Mapka byla vytvořena v programu Stellarium.


Mapka oblohy pro červnové půlnoci - Autor:Cartes du Ciel
Mapka oblohy pro červnové půlnoci
Autor:   Cartes du Ciel  

Mapka oblohy pro červnové půlnoci. Kromě zapadajících planet Saturna a Marse na ní nalezneme i vycházejícího Jupitera a již typicky letní souhvězdí Labuť, Lyru, Orla, Herkula a Delfína. Generováno v programu Cartes du Ciel.


Mléčná dráha v souhvězdí Orla - Autor:Marcel Bělík, Hvězdárna v Úpici
Mléčná dráha v souhvězdí Orla
Autor:   Marcel Bělík, Hvězdárna v Úpici  

Mléčná dráha v souhvězdí Orla. Pohled odpovídá pohledu neozbrojeným okem za vynikajících pozorovacích podmínek.


Snímek souhvězdí Lyry - Autor:Marcel Bělík, Hvězdárna v Úpici
Snímek souhvězdí Lyry
Autor:   Marcel Bělík, Hvězdárna v Úpici  

Snímek souhvězdí Lyry. Pohled odpovídá pohledu neozbrojeným okem za vynikajících pozorovacích podmínek.


Mapka souhvězdí Lyry
Mapka souhvězdí Lyry  

Mapka souhvězdí Lyry. Mapka byla vytvořena v programu Stellarium.


Přelet družice Iridium - Autor:Marcel Bělík, Hvězdárna v Úpici
Přelet družice Iridium
Autor:   Marcel Bělík, Hvězdárna v Úpici  

Přelet družice Iridium.


 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv
v rubrice: Vesmr

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 esk rozhlas