Hledej svého hrdinu

« »

Audiodějiny jazzu

Zobrazit kategorie Styly Osobnosti
 • Scott Joplin - Foto:  Soukromý archiv Luboše Zajíčka

  Zrod jazzu

  Přehrát

  Na počátku dvacátého století se zdánlivě v populární hudbě mnoho nového nedělo. A přece - americké přístavní město New Orleans se dost lišilo od ostatních konglomerací. Bylo zde neobyčejně pestré prostředí po mnoha stránkách: jazykové (a tudíž národnostní), společenské i kulturní.

 • Original Dixieland Jazz Band - Foto:  Soukromý archiv Luboše Zajíčka

  První jazzové orchestry

  Přehrát

  Je zřejmé, že jazz se nezrodil "ze dne na den" na přelomu roků 1916-1917, jak by mohly naznačovat dochované nahrávky, kterých se v tomto období najednou vyrojilo velké množství. Podobné orchestry, jako byl slavný Original Dixieland Jazz Band, hrály v deltě Mississippi zcela jistě už i dříve.

 • Louis Armstrong - Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

  Chicago - Expanze jazzu do center USA

  Přehrát

  V letech 1923 až 1926 v Chicagu úspěšně působila řada hudebníků, kteří do města přišli z New Orleans na přelomu 10. a 20. let.

 • Count Basie - Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

  Komorní jazz – malé jazzové formace

  Přehrát

  Hudba, kterou můžeme směle označit jako "komorní" má i v jazzu pevné kořeny. Takové snahy se dají vysledovat hluboko do dvacátých let a nebyli to jen mladí newyorští intelektuálové, kdo tvořil komorní jazz.

 • Duke Ellington - Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

  New York – první big bandy a šíření swingu

  Přehrát

  V období let 1926 až 1929 se centrem jazzového dění stával postupně New York. Jazz byl v těchto letech zajímavý po mnoha stránkách - nahrávalo se už vesměs ""elektricky"", tj. pomocí mikrofonu, formoval se už velkokapelový (big bandový) swing a celé toto období ukončila všeobecná hospodářská krize, která výrazně poznamenala i jazz na řadu následujících let.

 • Benny Goodman - Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

  Nekompromisní nástup swingu

  Přehrát

  I když hospodářská krize těžce poznamenala společenský život ve Spojených státech, a nejen tam, bylo zřejmé, že dominantním stylem zábavní hudby se měl stát pro příští léta swing. Swing nabízel celou paletu možností.

 • Charlie Parker, Tommy Potter, Miles, Davis, Max-roach - Foto: William P. Gottlieb

  Bop

  Přehrát

  Za nejvýznamnější zakladatelské osobnosti jsou považováni trumpetista Dizzy Gillespie (1917-1993), pianista Thelonious Monk (1917-1982), saxofonista Charlie Parker (1920-1955), zpěvačka Sarah Vaughan (1924-1990), brzy také další trumpetista Miles Davis (1926-1991) a bubeníci Max Roach (1924-2007), Kenny Clarke (1914-1985) a bílý hráč Buddy Rich (1917-1987).

 • Dizzy Gillespie - Foto:  Library of Congress

  Dizzy Gillespie

  Přehrát

  Dizzy skočil na záda nudnému moderátorovi v Řecku, odzvonil konec Ramadánu v Damašku a zůstal spolu se svými muzikanty oficiálním misionářem hudby, která odmítala studenou válku.

 • Charlie parker - Foto:  Library of Congress

  Charlie Parker

  Přehrát

  Chceme-li shrnout naprosto zásadní a stylotvorný význam Charlie Parkera jako altsaxofonisty, nemůžeme jej nezasadit do kontextu bebopu, který představoval naprostou revoluci v dosavadním vývoji jazzu.

 • Dave Brubeck (1954) - Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

  Dave Brubeck

  Přehrát

  Brubeck výrazně spolupracoval s Paulem Desmondem a společně promluvili do posluchačsky vděčných stylů zvaných „cool jazz“ a „west coast jazz“ (…) Vedle jazzových témat psal také rozsáhlejší orchestrální kompozice, jimiž se v 60. letech zapojil do módní vlny tzv. „třetího proudu“, který propojoval vážnou hudbu s jazzem.

 • Miles Davis - Foto: Sony BMG

  Miles Davis

  Přehrát

  Miles Davis se po většinu své aktivní dráhy pohyboval na špici jazzové avantgardy a byl u řady inovací posouvajících tento žánr dál.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace