Dokument23. června  2012 v 08:00  

Ohlédnutí bez hněvu s Josifem Brodským a cesty na východní Slovensko

Špišský hrad - Foto: Jiří Kamen

Špišský hradFoto: Jiří Kamen

Víkendová příloha stanice Vltava

Sedící Andy Warhol - Foto: Jiří Kamen

Sedící Andy WarholFoto: Jiří Kamen

O hlavní téma příštího vydání Víkendové přílohy stanice Vltava v sobotu 23. června, kterou vysíláme v obvyklém čase od 8:00 do 11:00, se postará náš spolupracovník Vladimír Hendrich. Od 9:40 budeme vysílat jeho pořad s názvem "Ohlédnutí bez hněvu" o pozoruhodné knize spisovatele a muzikologa Solomona Volkova "Rozhovory s Josifem Brodským", která nedávno vyšla v nakladatelství Camera obscura.
V roce 1972 byl Brodskij donucen k emigraci ze Sovětského svazu a dalších třiadvacet let působil pak v USA jako profesor literatury na celé řadě univerzit. V roce 1987 získal jako pátý Rus – po Buninovi, Pasternakovi, Šolochovovi a Solženicynovi – Nobelovu cena za literaturu. Následkem hektického životního stylu i srdečních problémů zemřel Brodskij v New Yorku ve věku pouhých 55 let dne 28. ledna 1996.
Vladimír Hendrich ve svém pořadu přiblíží některé u nás dosud jen málo známé osobní peripetie života a díla Josifa Brodského, jeho filosofickou i politickou orientaci a pojetí kultury a umělecké tvorby. Jedním z hlavních zdrojů inspirace budou přitom Hendrichovi právě rozhovory, které s Josifem Brodským v letech 1978 až 1992 vedl Solomon Volkov.
A jaké další pořady ve Víkendové příloze tomuto osobitému portrétu Josefa Brodského předcházejí?
Začínáme Tipem pro jazzofily s Vojtěchem Hueberem a pokračujeme v 8:32 v rubrice Z Čech až na konec světa a zpět Knižním pólem Zdenko Pavelky, komentovanými rešeršemi z amerického a britského tisku Pavly Horákové o kulturních událostech v anglosaském světě.
V 8:55 se vypravíme na východní Slovensko, navštívíme především Košice - Evropské hlavní město kultury 2013, ale zavítáte i na Spišský hrad, do Spišské kapituly, Kežmaroku a do Vysokých Tater. 

Autor:  Jiří Kamen  (jk)
Pořad: Víkendová příloha stanice Vltava  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: sobota 8:00  |  Délka pořadu: 180 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace