Dokument4. dubna  2012 v 21:45  

Cesta na Karlštejn

Skrývá Karlštejn, nejznámější z českých hradů, ještě nějaká tajemství? Legendy vyprávějí o podzemních chodbách, ale žádné zatím nebyly objeveny. Zato není vyloučeno, že kdesi pod velkou karlštejnskou věží se možná nachází jedna z jeskyň Českého krasu.

Nakolik je ale pravdivá tradiční představa, že Karel IV. hrad založil jako schránu říšských korunovačních klenotů a relikvií? A proč ho dal vybudovat v tak strategicky nevýhodném místě, pod úrovní okolních kopců? Na Karlštejn se jednoho horkého červnového dne vydala s mikrofonem a s několika předními znalci středověké architektury a malby Blanka Stárková. Její reportážní dokument Cesta na Karlštejn si můžete poslechnout v pravidelném čase Radiodokumentu na Českém rozhlase 3 – Vltava ve středu 4. dubna od 21.45 hod.
O architektuře hradu a promyšlené koncepci jeho stavby hovoří kastelolog prof. Tomáš Durdík. Do významu nástěnných maleb, shromážděných relikvií a výzdoby kaple sv. Kříže nás zasvětí historikové umění prof. Jan Royt a dr. Zuzana Všetečková. V pořadu dále vystupují správce hradu Jaromír Kubů, karlštejnští průvodci, školáci na výletě a ptactvo na karlštejnských nádvořích. 

Autor:  Blanka Stárková
Pořad: Radiodokument  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: středa 21:45  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 1. dubna  2015 v 21:45       rubrika: Dokument

  Marie Poláková: Hlas ze šumavské pouště

  Dokument Marie Polákové Hlas ze šumavské pouště je příběhem faráře Františka Nováka, který působil od roku 1951 až do své smrti v roce 1985 v Kašperských Horách.

   
 • 23. března  2015     Audio  rubrika: Dokument

  Via Lucis – Tři pohledy na Komenského

  Nápad vytvořit a v jednom večeru společně uvést tři krátké rozhlasové dokumenty k výročí narození Jana Ámose Komenského vznikl v roce 2012. Jejich autorky se rozhodly každá ze svého úhlu zpracovat to, co podle nich...

   
 • 18. března  2015 v 21:45     Audio  rubrika: Dokument

  Hugo Lavett: Smrt u jezera

  Na pobřeží jezera blízko švédského Loftahammaru je nalezeno tělo ženy, nesoucí známky násilí. Hlavním podezřelým z vraždy je její muž. Strhující vyprávění, využívající výpovědi obviněného muže a policejní nahrávky,...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas