Dokument4. dubna  2012 v 21:45  

Cesta na Karlštejn

Skrývá Karlštejn, nejznámější z českých hradů, ještě nějaká tajemství? Legendy vyprávějí o podzemních chodbách, ale žádné zatím nebyly objeveny. Zato není vyloučeno, že kdesi pod velkou karlštejnskou věží se možná nachází jedna z jeskyň Českého krasu.

Nakolik je ale pravdivá tradiční představa, že Karel IV. hrad založil jako schránu říšských korunovačních klenotů a relikvií? A proč ho dal vybudovat v tak strategicky nevýhodném místě, pod úrovní okolních kopců? Na Karlštejn se jednoho horkého červnového dne vydala s mikrofonem a s několika předními znalci středověké architektury a malby Blanka Stárková. Její reportážní dokument Cesta na Karlštejn si můžete poslechnout v pravidelném čase Radiodokumentu na Českém rozhlase 3 – Vltava ve středu 4. dubna od 21.45 hod.
O architektuře hradu a promyšlené koncepci jeho stavby hovoří kastelolog prof. Tomáš Durdík. Do významu nástěnných maleb, shromážděných relikvií a výzdoby kaple sv. Kříže nás zasvětí historikové umění prof. Jan Royt a dr. Zuzana Všetečková. V pořadu dále vystupují správce hradu Jaromír Kubů, karlštejnští průvodci, školáci na výletě a ptactvo na karlštejnských nádvořích. 

Autor:  Blanka Stárková
Pořad: Radiodokument  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: středa 21:45  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 28. listopadu  2016 v 15:39       rubrika: Dokument

  Příběh protifašistické odbojářky a emigrantky Anny Gráfové

  Za svou činnost v protifašistickém odboji obdržela Anna Gráfová po válce medaili „za chrabrost“, ale v roce 1948 byla vyloučena ze studia na novinářské fakultě a ještě v témže roce se svým mužem, novinářem Otto Gráfem, emigrovali.

   
 • 23. listopadu  2016 v 14:42     Audio  rubrika: Dokument

  V Trinksaifen jsme byly doma

  Dokument autorky Evy Blechové zachycuje osudy tří německých žen, které se narodily ve 20. letech minulého století na hranicích tehdejšího Československa v německé vesnici Trinksaifen. Paní Severová, Boucká a Zettlová...

   
 • 16. listopadu  2016     Audio  rubrika: Dokument

  Nikdo se s tím chlubit nebude. Jak najít někoho, kdo byl před rokem 1989 v KSČ?

  Autorka dokumentu Brit Jensen žije už 10 let v České republice, přesto má pocit, že nikdy neměla příležitost mluvit s někým, kdo byl v před rokem 1989 v KSČ. Rozhodne se někoho takového vypátrat a natočit s ním rozhovor...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace