Dokument4. dubna  2012 v 21:45  

Cesta na Karlštejn

Skrývá Karlštejn, nejznámější z českých hradů, ještě nějaká tajemství? Legendy vyprávějí o podzemních chodbách, ale žádné zatím nebyly objeveny. Zato není vyloučeno, že kdesi pod velkou karlštejnskou věží se možná nachází jedna z jeskyň Českého krasu.

Nakolik je ale pravdivá tradiční představa, že Karel IV. hrad založil jako schránu říšských korunovačních klenotů a relikvií? A proč ho dal vybudovat v tak strategicky nevýhodném místě, pod úrovní okolních kopců? Na Karlštejn se jednoho horkého červnového dne vydala s mikrofonem a s několika předními znalci středověké architektury a malby Blanka Stárková. Její reportážní dokument Cesta na Karlštejn si můžete poslechnout v pravidelném čase Radiodokumentu na Českém rozhlase 3 – Vltava ve středu 4. dubna od 21.45 hod.
O architektuře hradu a promyšlené koncepci jeho stavby hovoří kastelolog prof. Tomáš Durdík. Do významu nástěnných maleb, shromážděných relikvií a výzdoby kaple sv. Kříže nás zasvětí historikové umění prof. Jan Royt a dr. Zuzana Všetečková. V pořadu dále vystupují správce hradu Jaromír Kubů, karlštejnští průvodci, školáci na výletě a ptactvo na karlštejnských nádvořích. 

Autor:  Blanka Stárková
Pořad: Radiodokument  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: středa 21:45  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 25. listopadu  2015 v 21:45     Audio  rubrika: Dokument

  Když jde básník do hospody aneb Petrův princip

  Tak kupříkladu Petr. Ještě v životě nenapsal ani řádku a přitom píše pořád. Každý den třídí odpad Prahy. Ale vlastně je skrz naskrz básníkem. V různých kapelách a na slam poetry rýmuje o svém těžkém životě.

   
 • 18. listopadu  2015 v 21:45     Audio  rubrika: Dokument

  Božský rošťák Jan Novák

  „Božský rošťák“, takto trefně charakterizoval dirigent Rafael Kubelík jednu z nejvýraznějších osobností poválečné generace českých skladatelů, JanaNováka (8. dubna 1921 - 17. listopadu 1984), osobitého a originálního...

   
 • 9. listopadu  2015     FotogalerieAudio  rubrika: Dokument

  Kapucínské pastorále. Odkaz kněze, řeholníka a básníka Jiřího Jana Víchy prizmatem bližních

  Jiří Jan Vícha (1923 – 1997) byl kněz, řeholník a básník, kterého pobyt v kriminálu v době komunistického režimu inspiroval k tvorbě duchovní poezie. Psaní veršů se pro něj stalo literární očistou - způsobem vyjádření...

   

Host Telefonotéky

Pošlete svůj dotaz na hosta. Na vaše
otázky odpovíme během vysílání.
Začínáme v 9:50.

Nalaďte si

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace