Dokument4. dubna  2012 v 21:45  

Cesta na Karlštejn

Skrývá Karlštejn, nejznámější z českých hradů, ještě nějaká tajemství? Legendy vyprávějí o podzemních chodbách, ale žádné zatím nebyly objeveny. Zato není vyloučeno, že kdesi pod velkou karlštejnskou věží se možná nachází jedna z jeskyň Českého krasu.

Nakolik je ale pravdivá tradiční představa, že Karel IV. hrad založil jako schránu říšských korunovačních klenotů a relikvií? A proč ho dal vybudovat v tak strategicky nevýhodném místě, pod úrovní okolních kopců? Na Karlštejn se jednoho horkého červnového dne vydala s mikrofonem a s několika předními znalci středověké architektury a malby Blanka Stárková. Její reportážní dokument Cesta na Karlštejn si můžete poslechnout v pravidelném čase Radiodokumentu na Českém rozhlase 3 – Vltava ve středu 4. dubna od 21.45 hod.
O architektuře hradu a promyšlené koncepci jeho stavby hovoří kastelolog prof. Tomáš Durdík. Do významu nástěnných maleb, shromážděných relikvií a výzdoby kaple sv. Kříže nás zasvětí historikové umění prof. Jan Royt a dr. Zuzana Všetečková. V pořadu dále vystupují správce hradu Jaromír Kubů, karlštejnští průvodci, školáci na výletě a ptactvo na karlštejnských nádvořích. 

Autor:  Blanka Stárková
Pořad: Radiodokument  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: středa 21:45  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 18. srpna  2014     Audio  rubrika: Dokument

  Letní setkávání u kulatého stolku

  Po ohlasu letního výběru z pořadů "Setkání u kulatého stolku", ve kterých Ivan Vyskočil společně se skladatelem Janem Klusákem, scénáristou Jiřím Justem a hudebníkem a spisovatelem Přemyslem Rutem rozmlouvá na témata...

   
 • 1. srpna  2014     Audio  rubrika: Dokument

  Kašlu na všechno a jdu si číst Milosze!

  Polský básník, prozaik, překladatel, esejista a nositele Nobelovy ceny Czesław Miłosz (1911-2004) patří mezi nejdůležitější autory 20.století, které světu dala střední Evropa. Básníkovo 10. výročí úmrtí (14.8. 2004)...

   
 • 28. července  2014     Audio  rubrika: Dokument

  Šedesát tři dny a šedesát tři noci boje

  První srpnový den si Polsko připomíná významné výročí - uplyne sedmdesát let od vypuknutí Varšavského povstání.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas