Dokument4. dubna  2012 v 21:45  

Cesta na Karlštejn

Skrývá Karlštejn, nejznámější z českých hradů, ještě nějaká tajemství? Legendy vyprávějí o podzemních chodbách, ale žádné zatím nebyly objeveny. Zato není vyloučeno, že kdesi pod velkou karlštejnskou věží se možná nachází jedna z jeskyň Českého krasu.

Nakolik je ale pravdivá tradiční představa, že Karel IV. hrad založil jako schránu říšských korunovačních klenotů a relikvií? A proč ho dal vybudovat v tak strategicky nevýhodném místě, pod úrovní okolních kopců? Na Karlštejn se jednoho horkého červnového dne vydala s mikrofonem a s několika předními znalci středověké architektury a malby Blanka Stárková. Její reportážní dokument Cesta na Karlštejn si můžete poslechnout v pravidelném čase Radiodokumentu na Českém rozhlase 3 – Vltava ve středu 4. dubna od 21.45 hod.
O architektuře hradu a promyšlené koncepci jeho stavby hovoří kastelolog prof. Tomáš Durdík. Do významu nástěnných maleb, shromážděných relikvií a výzdoby kaple sv. Kříže nás zasvětí historikové umění prof. Jan Royt a dr. Zuzana Všetečková. V pořadu dále vystupují správce hradu Jaromír Kubů, karlštejnští průvodci, školáci na výletě a ptactvo na karlštejnských nádvořích. 

Autor:  Blanka Stárková
Pořad: Radiodokument  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: středa 21:45  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 16. prosince  2014       rubrika: Dokument

  Já nejsem ztracen, vždycky nalezen …

  Básník Ivan Blatný (21. prosince 1919, Brno - 5. srpna 1990, Colchester) strávil více než polovinu života v různých britských psychiatrických léčebnách. Poslední z nich byl domov důchodců s pečovatelskou službou v...

   
 • 8. prosince  2014     FotogalerieAudio  rubrika: Dokument

  Dnes jsem byla na Majdanu

  Dokument nahlížející do zákulisí bojů v Kyjevě, mezi ukrajinské povstalce na Náměstí Nezávislosti, které se v prosinci loňského roku stalo symbolem protivládních nepokojů na Ukrajině.

   
 • 3. prosince  2014 v 21:45     Audio  rubrika: Dokument

  Až tam, kde Jánošík

  aneb Kterak Veronika z Varů přes hory a hoře až do drevenice přišla, aby tam svoji duši nalezla.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas