Dokument4. srpna  2012 v 08:00  

„Noc černá nejen tmou I“ – Samuel Dashiell Hammett a film

Filmová kamera - Foto:  Comstock Images

Filmová kameraFoto:  Comstock Images

Vladimír Hendrich vydal v roce 1986 v Čs. filmovém ústavu útlou knížku s názvem “Americká drsná škola ve filmu” o adaptacích knih D. Hammetta, R. Chandlera, J. M. Caina, E. Hemingwaye a dalších tvůrců tzv. drsné literární školy. A právě těmto filmovým přepisům jsou věnovány celkem čtyři komponované více než hodinové pořady, ve kterých Hendrich hovoří s historikem amerického filmu Věroslavem Hábou.

Námětem prvního z nich je „nekorunovaný král“ americké detektivní prózy Dashiell Hammett. Řeč bude mj. o filmových adaptacích románů “Rudá žeň”, “Prokletí Dainů”, “Skleněný klíč” a o sérii komedií na motivy románu “Hubený muž”, o tom, kterak B. Bertolucci dva roky připravoval v USA natáčení filmu “Rudá žeň” s J. Nicholsonem v hlavní roli, ale nakonec nesehnal dost peněz, o filmu “Hammett” W. Wenderse a také o válečném dokumentu J. Hustona „Muži z Aleut“, kde je autenticky zachycen také D. Hammett.
Autoři pořadu dále zevrubně rozmlouvají o některých zajímavých aspektech Hammettovy kariéry úspěšného hollywoodského scenáristy a polemizují spolu o kvalitách Hustonova režijního debutu a současně prvního filmového zpracování Hammettova románu “Maltézský sokol”, jenž proslavil San Francisco. Posluchači se dozvědí řadu zajímavostí o hercích, kteří se v hammettovských adaptacích objevují (H. Bogart etc.) a o Hammettových osobních přátelských stycích s rozličnými celebritami literárního a filmového světa. Pořad zakončí reflexe o Hammettově specificky cenném a potenciálně využitelném přínosu novodobé filmové estetice, na který upozorňoval jako první již Josef Škvorecký v roce 1963, a citát z diplomové práce Martina Bezoušky z roku 1980 o filosofické interpretaci smyslu Hammettova “Maltézského sokola”. 

Autor:  Vladimír Hendrich
Pořad: Víkendová příloha stanice Vltava  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: sobota 8:00  |  Délka pořadu: 180 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 30. září  2014       rubrika: Dokument

  Kateřina Jungová: Výhybka

  Jsou mladí, inteligentní, práceschopní, relativně ještě silní, ale přesto žijí na ulici. Co stojí za tímto způsobem existence, který si zvolili? A měli vůbec na výběr? Dokument autorky Kateřiny Jungové nabízí možnost...

   
 • 23. září  2014     Audio  rubrika: Dokument

  Bitvy 1. světové války: Bitva u Zborova

  První světová válka má za sebou v létě roku 1917 tři roky zápasů a miliony padlých na obou stranách. Bitva u Zborova byla sice z pohledu celkového válečného vývoje spíše menší epizodou, ale přesto jí světový tisk věnoval...

   
 • 1. září  2014     Audio  rubrika: Dokument

  Złoty chłopak/Zlatý chlapec

  V rámci Polského roku na Vltavě uvádíme vítězný dokument letošní soutěže Prix Marulic s názvem Złoty chłopak/Zlatý chlapec.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas