Dokument18. srpna  2012 v 08:00  

„Noc černá nejen tmou III.“ – James Mallahan Cain a film

Filmová kamera - Foto:  Comstock Images

Filmová kameraFoto:  Comstock Images

Ve třetím ze čtveřice komponovaných pořadů, věnovaných filmovým adaptacím tzv. americké drsné literární školy, diskutuje Vladimír Hendrich s historikem amerického filmu Věroslavem Hábou o temných psychologických love stories u nás stále poměrně málo známého Jamese Mallahana Caina (1892 – 1977).

V prologu tohoto dílu se Hába s Hendrichem pokusí objasnit některá základní specifika pojmu „film noir“ - jeho genezi, rozvoj a souvislosti s literárním stylem J. M. Caina, jehož příběhy v sobě otevřeně spojují problematiku násilí a sexu a pro prudérní Hollywood byly proto až do roku 1944 tabu. „Básník vraždy“ a morálních důsledků viny plynoucí z vášně J. M. Cain na rozdíl od Hammetta a Chandlera nepsal detektivky, ale drsné krimipříběhy.
Autoři pořadu hodnotí první adaptace Cainových románů nejprve ve Francii (P. Chenal), v Itálii (L. Visconti) a posléze v Hollywoodu (B. Wilder, T. Garnett a M. Curtiz). Námětem debaty jsou zejména Cainovy romány „Pošťák zvoní vždy dvakrát“ (1934) a „Pojistka smrti“ (1936, oba u nás vyšly v jednom svazku v roce 1987 ve výtečném překladu Jaroslava Kořána), ale také novela „Mildred Pierceová“ (1941). Polemika se vede o kvality Garnettova filmového přepisu „Pošťáka“ z roku 1946 a Rafelsonovy verze této knihy z roku 1981 s J. Nicholsonem v hlavní roli, ale řeč je také o dalších čtyřech adaptacích „Pošťáka“. V. Hába podrobně rozebírá osobní i profesionální vztah R. Chandlera a J. M. Caina, uvádí zajímavé profesní i osobní souvislosti Cainovy literární i scenáristické kariéry a zevrubně komentuje vzájemný vztah Wildera a Chandlera, kteří byli svým naturelem velmi odlišné osobnosti, přesto však dokázaly společně vytvořit jeden z nejlepších filmu noir všech dob – „Pojistku smrti“ (1944). 

Autor:  Vladimír Hendrich
Pořad: Víkendová příloha stanice Vltava  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: sobota 8:00  |  Délka pořadu: 180 minut  
 

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Máme toho dost ?

  Netradiční dokument o dvaceti letech demokracie v České republice. Autoři: Daniela Fischerová, Hana Kofránková, Martina Vodičková, Eva Nachmilnerová, Gabriela Albrechtová, Tomáš Černý. Dramaturgie Marek Janáč.

   
 • 11. listopadu  2014     Audio  rubrika: Dokument

  Tahanice o éter

  Ve vzrušených listopadových dnech před pětadvaceti lety se rodila také budoucnost našeho rozhlasového vysílání. Dokumentarista Zdeněk Bouček na toto téma vytvořil pořad Tahanice o éter, ve kterém shromáždil doklady...

   
 • 7. listopadu  2014     Audio  rubrika: Dokument

  Pomalé hroucení dovnitř

  Bylo to před 25 lety a do pádu celého východního socialistického bloku zbývalo několik týdnů. Tehdejší "vyhnívání" komunistického systému v Československu výstižně popsal Petr Pithart slovy: „Komunismus postupně rezignoval....

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas