Dokument18. srpna  2012 v 08:00  

„Noc černá nejen tmou III.“ – James Mallahan Cain a film

Filmová kamera - Foto:  Comstock Images

Filmová kameraFoto:  Comstock Images

Ve třetím ze čtveřice komponovaných pořadů, věnovaných filmovým adaptacím tzv. americké drsné literární školy, diskutuje Vladimír Hendrich s historikem amerického filmu Věroslavem Hábou o temných psychologických love stories u nás stále poměrně málo známého Jamese Mallahana Caina (1892 – 1977).

V prologu tohoto dílu se Hába s Hendrichem pokusí objasnit některá základní specifika pojmu „film noir“ - jeho genezi, rozvoj a souvislosti s literárním stylem J. M. Caina, jehož příběhy v sobě otevřeně spojují problematiku násilí a sexu a pro prudérní Hollywood byly proto až do roku 1944 tabu. „Básník vraždy“ a morálních důsledků viny plynoucí z vášně J. M. Cain na rozdíl od Hammetta a Chandlera nepsal detektivky, ale drsné krimipříběhy.
Autoři pořadu hodnotí první adaptace Cainových románů nejprve ve Francii (P. Chenal), v Itálii (L. Visconti) a posléze v Hollywoodu (B. Wilder, T. Garnett a M. Curtiz). Námětem debaty jsou zejména Cainovy romány „Pošťák zvoní vždy dvakrát“ (1934) a „Pojistka smrti“ (1936, oba u nás vyšly v jednom svazku v roce 1987 ve výtečném překladu Jaroslava Kořána), ale také novela „Mildred Pierceová“ (1941). Polemika se vede o kvality Garnettova filmového přepisu „Pošťáka“ z roku 1946 a Rafelsonovy verze této knihy z roku 1981 s J. Nicholsonem v hlavní roli, ale řeč je také o dalších čtyřech adaptacích „Pošťáka“. V. Hába podrobně rozebírá osobní i profesionální vztah R. Chandlera a J. M. Caina, uvádí zajímavé profesní i osobní souvislosti Cainovy literární i scenáristické kariéry a zevrubně komentuje vzájemný vztah Wildera a Chandlera, kteří byli svým naturelem velmi odlišné osobnosti, přesto však dokázaly společně vytvořit jeden z nejlepších filmu noir všech dob – „Pojistku smrti“ (1944). 

Autor:  Vladimír Hendrich
Pořad: Víkendová příloha stanice Vltava  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: sobota 8:00  |  Délka pořadu: 180 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 23. března  2015     Audio  rubrika: Dokument

  Via Lucis – Tři pohledy na Komenského

  Nápad vytvořit a v jednom večeru společně uvést tři krátké rozhlasové dokumenty k výročí narození Jana Ámose Komenského vznikl v roce 2012. Jejich autorky se rozhodly každá ze svého úhlu zpracovat to, co podle nich...

   
 • 18. března  2015 v 21:45     Audio  rubrika: Dokument

  Hugo Lavett: Smrt u jezera

  Na pobřeží jezera blízko švédského Loftahammaru je nalezeno tělo ženy, nesoucí známky násilí. Hlavním podezřelým z vraždy je její muž. Strhující vyprávění, využívající výpovědi obviněného muže a policejní nahrávky,...

   
 • 11. března  2015 v 21:45       rubrika: Dokument

  Jan Herget: Eduard Cupák - puntičkář s podmanivým hlasem

  Nahlédnutí do soukromí známého herce prostřednictvím vzpomínek jeho kolegů a přátel (Dušan Klein, Marcel Vašinka, Karel Weinlich, Václav Květ a další) doplní ukázky filmových a divadelních rolí.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas