Dokument18. srpna  2012 v 08:00  

„Noc černá nejen tmou III.“ – James Mallahan Cain a film

Filmová kamera - Foto:  Comstock Images

Filmová kameraFoto:  Comstock Images

Ve třetím ze čtveřice komponovaných pořadů, věnovaných filmovým adaptacím tzv. americké drsné literární školy, diskutuje Vladimír Hendrich s historikem amerického filmu Věroslavem Hábou o temných psychologických love stories u nás stále poměrně málo známého Jamese Mallahana Caina (1892 – 1977).

V prologu tohoto dílu se Hába s Hendrichem pokusí objasnit některá základní specifika pojmu „film noir“ - jeho genezi, rozvoj a souvislosti s literárním stylem J. M. Caina, jehož příběhy v sobě otevřeně spojují problematiku násilí a sexu a pro prudérní Hollywood byly proto až do roku 1944 tabu. „Básník vraždy“ a morálních důsledků viny plynoucí z vášně J. M. Cain na rozdíl od Hammetta a Chandlera nepsal detektivky, ale drsné krimipříběhy.
Autoři pořadu hodnotí první adaptace Cainových románů nejprve ve Francii (P. Chenal), v Itálii (L. Visconti) a posléze v Hollywoodu (B. Wilder, T. Garnett a M. Curtiz). Námětem debaty jsou zejména Cainovy romány „Pošťák zvoní vždy dvakrát“ (1934) a „Pojistka smrti“ (1936, oba u nás vyšly v jednom svazku v roce 1987 ve výtečném překladu Jaroslava Kořána), ale také novela „Mildred Pierceová“ (1941). Polemika se vede o kvality Garnettova filmového přepisu „Pošťáka“ z roku 1946 a Rafelsonovy verze této knihy z roku 1981 s J. Nicholsonem v hlavní roli, ale řeč je také o dalších čtyřech adaptacích „Pošťáka“. V. Hába podrobně rozebírá osobní i profesionální vztah R. Chandlera a J. M. Caina, uvádí zajímavé profesní i osobní souvislosti Cainovy literární i scenáristické kariéry a zevrubně komentuje vzájemný vztah Wildera a Chandlera, kteří byli svým naturelem velmi odlišné osobnosti, přesto však dokázaly společně vytvořit jeden z nejlepších filmu noir všech dob – „Pojistku smrti“ (1944). 

Autor:  Vladimír Hendrich
Pořad: Víkendová příloha stanice Vltava  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: sobota 8:00  |  Délka pořadu: 180 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 5. prosince  2016 v 13:46     Video  rubrika: Dokument

  Taneční projekt Different v divadle PONEC: Nechat jinakost vzájemně působit

  „Není ani třeba hledat cestu, jak být spolu se všemi našimi rozdíly, jako spíš si uvědomit, že setkávat se a nechat naši jinakost vzájemně působit, je jediná cesta, jak být spolu.“ Tuto myšlenku zpracovává taneční představení...

   
 • 28. listopadu  2016 v 15:39       rubrika: Dokument

  Příběh protifašistické odbojářky a emigrantky Anny Gráfové

  Za svou činnost v protifašistickém odboji obdržela Anna Gráfová po válce medaili „za chrabrost“, ale v roce 1948 byla vyloučena ze studia na novinářské fakultě a ještě v témže roce se svým mužem, novinářem Otto Gráfem, emigrovali.

   
 • 23. listopadu  2016 v 14:42     Audio  rubrika: Dokument

  V Trinksaifen jsme byly doma

  Dokument autorky Evy Blechové zachycuje osudy tří německých žen, které se narodily ve 20. letech minulého století na hranicích tehdejšího Československa v německé vesnici Trinksaifen. Paní Severová, Boucká a Zettlová...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace