Dokument28. července  2014  

Šedesát tři dny a šedesát tři noci boje

Historické centrum Varšavy zničené nacistickými vojsky, 1945 - Foto: Wikimedia Commons,  volné dílo

Historické centrum Varšavy zničené nacistickými vojsky, 1945Foto: Wikimedia Commons, volné dílo

První srpnový den si Polsko připomíná významné výročí - uplyne sedmdesát let od vypuknutí Varšavského povstání.

31. července 1944 v podvečerních hodinách vydal vrchní velitel povstalecké Zemské armády Tadeusz "Bór" Komorowski svým jednotkám stručný rozkaz: "Zítra v 17:00 zahájit ve Varšavě operaci Bouře." Vše mělo proběhnout rychle a čekalo se, že spojenci Polákům pomůžou, Němci byli oslabení a Rudá armáda stále před Varšavou. 

Muzeum Varšavského povstání - Foto:  www.1944.pl

Muzeum Varšavského povstáníFoto:  www.1944.pl

Průběh povstání však naprosto vyvrátil všechna očekávání - po dvou měsících tuhých bojů byla Varšava srovnána se zemí, zahynulo 200 tisíc Varšavanů a bylo zničeno nezměrné množství kulturních památek. 

„Žádné jiné město v Evropě nebylo během druhé světové války zničeno tak systematicky jako Varšava. Nebyl to pouze projev barbarství, ale předem naplánovaný, vědomý akt totalitního sociálního inženýrství." říká v pořadu historik Gawin.“

Autoři pořadu - Miloš Doležal a Jaroslav Šubrt - natáčeli přímo ve Varšavě a podařilo se jim shromáždit zajímavý materiál. O svých dramatických zkušenostech z povstání, o životě se smrtí i s nadějí, o bojích v ulicích, zachraňování raněných, zvířecké surovosti Němců, o průlezech kanály i pohřbívání mrtvých budou v pořadu vypovídali a vzpomínali na sedmdesát let staré, ale přitom stále naléhavě přítomné děje tři bojovníci Varšavského povstání: Zdravotnice Wanda Grzeszkowiak-Tycer, skaut Jerzy Kaszprzak a voják Zbigniew Rylski, A s nimi historik Dariusz Gawin. A jejich otevřené, sugestivní a syrové výpovědi a reflexe doplnily básně Anny Świrszczyńské a Tadeusze Gajcyho, inspirované Varšavským povstáním. A právě básnířčiny verše propůjčily celému komponovanému pořadu název: "Oplakáváme šedesát tři dny/a šedesát tři noci/boje." 

Páteční večer doprovázela hudba polské skupiny Lao che, jejíž deska s názvem Varšavské povstání z roku 2005 vypráví originálním způsobem příběhy varšavských povstalců. Písně jsou složené například z dobových vzpomínek nebo polských a německých vojenských hlášení. Účinkují Jana Franková, Jan Vlasák, Jaroslav Vlach a Jiří Hromada. 

Autor:  Miloš Doležal, Jaroslav Šubrt
Pořad: Páteční večer  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pátek 20:00 - 22:00  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace