Dokument21. července  2012 v 09:35  

Velký vypravěč a rozhlasový objevitel Václav Cibula

Depozitář zvukových snímků - Foto:  Archiv ČRo

Depozitář zvukových snímkůFoto:  Archiv ČRo

Už jako student napsal pro rozhlas hru Tunel. Jeho třetí hra Obyčejná sobota byla přeložena do angličtiny a vysílána jako vůbec první česká hra v Kanadě, v Anglii a na Novém Zélandu. Cibulova rozhlasová stopa je velmi výrazná, tvoří ji vedle jeho her zejména jeho pořady z druhé poloviny 60. let.

Před mikrofon pozval celou řadu významných spisovatelů, hudebníků, malířů, vědců, herců, aby odpovídali na pověstných 33 otázek spisovatele Marcela Prousta. V reprízách se stále znovu a znovu objevují jeho pořady Sám doma s hudbou, kterou má rád, Benefice, Antická knihovna nebo Etická knihovna. Záslužné bylo jeho pátrání v rozhlasovém archivu, kde objevil a zachránil mnoho naprosto unikátních záběrů z dávné rozhlasové historie.
Václav Cibula studoval v letech 1945 až 1949 srovnávací dějiny literatury u Václava Černého na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Po studiích ale nastoupil jako redaktor literární rubriky v deníku Lidová demokracie, odkud v roce 1964 přestoupil do rozhlasové literární redakce, kde pracoval až do svého důchodu, do kterého odešel na začátku devadesátých let. Do světa literatury vstoupil v polovině 50. let především jako autor literatury pro děti. Čtenáře si získal svými převyprávěními českých i světových pohádek, bájí, legend, pověstí, středověké hrdinské epiky a taškářských příběhů například O Enšpíglovi. Jeho „malí“ hrdinové se zdatně utkávají s „velkými“ dějinami. Jejich munici tvoří humor, žertovné nápady. Jeho spisovatelský rukopis se vyznačuje neobyčejně zručným vypravěčstvím, možná trochu inspirovaným právě rozhlasovým uměním. Seznam Cibulových knih je hodně dlouhý, široké je i jejich žánrové rozpětí, významnou položku tvoří i jeho překlady z románských jazyků (přeložil například pikareskní román Matea Dobrodružný život Guzmána z Alfarache Alemána). Čtenářský úspěch měly (a mají) jeho pragensie, zvláště Pražské pověsti a Pražské figurky. Ne každý dobrý spisovatel-vypravěč umí své příběhy „předvést“ přímo před publikem, Václav Cibula byl nejen skvělým vypravěčem literárních příběhů, ale i zábavným společníkem. Svědectvím o jeho vypravěčském uměním podá pořad ve Víkendové příloze 21. července nazvaný O strašení v Praze se spisovatelem Václavem Cibulou, který v něm vypráví o legendách a pověstech, o etice pražských pověstí, o Královské cestě, o strašidlech a strašidelných příbězích, o nejkrásnější soše na Karlově mostě, o českých a francouzských pohádkách, o pokladech v rozhlasovém archivu, o světě obrazů Cyrila Boudy a o tom, jak maloval koně. Pořad jsem se spisovatelem, rozhlasákem a báječným člověkem s úžasným smyslem pro humor Václavem Cibulou natočil v roce 1995. 

Autor:  Jiří Kamen  (jk)
Pořad: Víkendová příloha stanice Vltava  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: sobota 8:00  |  Délka pořadu: 180 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 16. prosince  2014       rubrika: Dokument

  Já nejsem ztracen, vždycky nalezen …

  Básník Ivan Blatný (21. prosince 1919, Brno - 5. srpna 1990, Colchester) strávil více než polovinu života v různých britských psychiatrických léčebnách. Poslední z nich byl domov důchodců s pečovatelskou službou v...

   
 • 8. prosince  2014     FotogalerieAudio  rubrika: Dokument

  Dnes jsem byla na Majdanu

  Dokument nahlížející do zákulisí bojů v Kyjevě, mezi ukrajinské povstalce na Náměstí Nezávislosti, které se v prosinci loňského roku stalo symbolem protivládních nepokojů na Ukrajině.

   
 • 3. prosince  2014 v 21:45     Audio  rubrika: Dokument

  Až tam, kde Jánošík

  aneb Kterak Veronika z Varů přes hory a hoře až do drevenice přišla, aby tam svoji duši nalezla.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas