Audiodějiny klasického blues – Orchestrální blues

10. červenec 2015

Ačkoli blues původně vzniklo jako vokální projev Afroameričanů, první nahrávky tohoto žánru byly kupodivu orchestrální a ryze instrumentální (už v roce 1914). Navíc mu dominovaly spíše bílé kapely. Zpívaná černá blues na deskách samozřejmě rychle následovala.

Zobrazit všechny díly.

Blues v orchestrálním provedení prochází celou historií jazzu, a to až do dnešní doby. Existuje dokonce mnoho kompozic na bázi blues, které v době svého vzniku žádný text neměly. Pokud se ovšem taková skladba ukázala jako úspěšná, velmi rychle se slovního doplnění dočkala.

Jazzofon nabídne kolekci orchestrálních blues, vesměs vycházejících z typické 12-ti taktové struktury, někdy jednoduché, jindy harmonicky výrazně obohacené.

Výběr z orchestrálních verzí blues:

Bugle Call Rag (Red Nichols & His Five Pennies), Memphis Blues (Victor Military Band), Discontented Blues (New Orleans Rhythm Kings/Friars Society Orchestra), Henpecked Blues (Original Memphis Five), Beale Street Blues (University Six), Savoy Blues (Louis Armstrong & His Hot Five), Ben’s Bad Boys (B. Pollack & His Ben’s Bad Boys), Tickle Britches Blues (R. M. Jones & His Jazz Wizards)

New Orleans Rhythm Kings hrají Weary Blues (1923):
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.