Jazz na Vltavě16. března  2017 v 09:00  

Paul Winter: Brazilské období a album Rio

Paul Winter - Foto: Bill Ellzey

Paul WinterFoto: Bill Ellzey

Sexteto mladého amerického altsaxofonisty Paula Wintera zvítězilo počátkem šedesátých let minulého století v celonárodní jazzové soutěži. Za odměnu hrálo v Bílém domě, nahrálo album Jazz Premiere: Washington a bylo vysláno ministerstvem zahraničí, aby reprezentovalo severoamerickou kulturu do Brazílie.

Výsledkem bylo několik pozoruhodných nahrávek ve spolupráci s brazilskými hudebníky. Například duet P. Wintera s písničkářem a kytaristou Carlosem Lyrou, LP Jazz Meets the Bossa Nova, nebo v tomto Jazzissimu uvedené Rio. 

Winterovo brazilské období ještě doznívalo v jeho skupině Consort, kde zkušenosti čerpali členově dodnes aktivní skupiny Oregon. Postupně začal Winter experimentovat s propojováním jazzu a, schematicky řečeno, s world music.  

Soudobou brazilskou sambu lze zahrnout pod pojem world music. Naplňuje vědomí souvislosti, zahrnuje fúzi afrických základů i portugalské tanečnosti, indiánských i karibských polyrytmů, obsahuje dokonce i andaluské, tedy cikánsko-arabsko-berberské flamenco, soul, reggae, funk, blues, moderní jazz, místní i sousední folk a vlivy přetransformované klasiky.  

Více se dozvíte již zítra v ranním Jazzofonu na Vltavě. Poslouchejte v 9.00! 

Čtěte také: Paul Winter: Objev Johna Hammonda

Autor:  Petr Zvoníček
Pořad: Jazzofon  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: všední dny 9:00  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace