Westonia, vzácný pták

Kniha, ilustrační foto - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Kniha, ilustrační fotoFoto: Fotobanka Stock.xchng

Alžběta Johanna Westonia se narodila v Anglii koncem října 1582 a nedlouho po narození jí zemřel otec. V raném věku opustila Anglii a spolu s matkou, která se provdala za Edwarda Talbota, známého později na dvoře Rudolfa II. Jako magistr Kelley, žila v podstatě celý život v Čechách.

Magistr Kelley ji měl rád a opatřil jí solidní vzdělání. Časem však upadl v nemilost císaře Rudolfa II., spáchal sebevraždu a uvrhl rodinu do četných potíží. Jednou z nich bylo i zabavení majetku. 

Alžběta Johanna Westonia - Foto: Wikimedia, public domain

Alžběta Johanna WestoniaFoto: Wikimedia, public domain

Westonia využila svého literárního talentu a stále znovu se obracela jak na Rudolfa II., tak na významné šlechtice, aby rodině pomohli. Provdala se za Jana Leona z Eisenachu, který působil na rudolfinském dvoře jako vyslanec vévody lünebursko-brunšvického a knížete anhaltského, což jí přineslo zaopatření. 

S českým prostředím byla spjata nejen svým osobním životem, ale také kulturními vztahy, takže ji právem můžeme považovat za představitelku humanistické tvorby v Čechách. 

Zemřela jako třicetiletá roku 1612 na následky těžkých porodů, pohřbena je v Praze v malostranském kostele sv.Tomáše. 

Westonia patří mezi legendy rudolfinské Prahy a její básně nám o této zvláštní době v českých dějinách podávají četná svědectví. To, že její legenda stále žije, dosvědčuje i hra amerického dramatika Richarda Byrnese, z níž jsou do pořadu zahrnuty ukázky. 

Autor:  ČRo Vltava
Pořad: Schůzky s literaturou  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: neděle 20:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace