Osudy Heleny Tlaskalové-Hogenové

10. srpen 2015

Rozhlasové vzpomínky mikrobioložky a lékařky.

Poslouchejte na Vltavě od 10. srpna 2015 vždy v 11:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví v jednom článku také na stránce Hry a literatura.


Profesorka MUDr. Helena Tlaskalová-Hogenová, DrSc., z Mikrobiologického ústavu Akademie věd a členka Učené společnosti ČR zasvětila svůj pracovní život výzkumům v oblasti imunologie. Věnuje se zejména bakteriím, které máme my – lidé – ve svém těle: ve střevech, v ústech i na kůži – a jakkoliv neuvěřitelně to zní, máme jich v sobě 10krát víc než buněk vlastních.

Obvykle nepůsobí žádné potíže, někdy se však stane, že začnou škodit. Ukazuje se, že právě tyto střevní a jiné mikroby mohou hrát roli u řady chronických nemocí, u nichž se dosud neví, čím přesně jsou způsobeny. Které bakterie v mikroflóře člověka jsou zodpovědné za vznik chorob, jakou roli v tom hrají genetické faktory, jakou životní prostředí – na to všechno se profesorka Tlaskalová-Hogenová se svými kolegy snaží najít odpověď. Co ji k vědecké práci a k této problematice přivedlo, jakými peripetiemi pracovními i osobními na své cestě prošla – o tom bude vyprávět ve vltavských Osudech.


Připravila: Jana OlivováTechnická spolupráce: Miloš Kot

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.