Aldous Huxley: Brána vnímání

30. červenec 2014

Eseje významného anglického spisovatele o cestách k jinému vědomí.

„Člověk, jenž se vrací zpět bránou ve zdi, už nikdy nebude člověkem, který vyšel ven,“ píše slavný anglický spisovatel Aldous Huxley v knize Brána vnímání.

Ta se stala dnes již klasickým dokumentem o neortodoxním hledání duchovní zkušenosti.

Je to proslulý esej o jeho zkušenosti s psychedeliky (tj. mysl odhalujícími látkami) a jejich vlivem na lidské vědomí a poznání.

Roku 1953 autor poprvé užil meskalin a zažil fascinující zkušenost, mystický stav mysli, v němž jsou očištěny „brány vnímání“ a překročena hranice subjektu a objektu.

Brána vnímání je nejen jednou z prvních knih zabývajících se psychedeliky a jejich vlivem na lidské vědomí bez předsudků, ale také knihou esejů na vysoké literární úrovni.


Účinkuje: Aleš Procházka

Autor: Aldous HuxleyPřeklad: Milan Procházka a Jiří PlesnivýPřipravila: Jiřina TejkalováRežie: Vlado Rusko

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.