Černé sezóny Michała Głowińského

19. říjen 2014

Pořad k blížícím se osmdesátinám významného polského literárního vědce a prozaika.

Poslouchejte na Vltavě 19. října 2014 ve 20:00.


Michał Głowiński patří mezi nejznámější současné polské literární vědce. Narodil se 4. listopadu 1934 v židovské rodině v Pruszkově u Varšavy. Německou okupaci prožil v úkrytech v polském hlavním městě a na venkově.

K tomuto životnímu období se vrátil po více než padesáti letech ve sbírce povídek Černé sezóny. „Když jsem začal psát tu knihu, myslel jsem, že budu psát do šuplíku. Ukázal jsem však dvěma svým spřáteleným kolegům dvě nebo tři napsané povídky, a oni řekli, že je škoda, aby zahálely v šuplíku, abych je publikoval. Začal jsem je tedy vydávat v různých časopisech víceméně věnovaných literatuře, které tehdy vycházely. A k mému údivu se ty moje drobné vzpomínky setkaly s velice dobrou reakcí různých lidí.“

Roku 1955 absolvoval Głowiński polonistiku na Varšavské univerzitě a v roce 1958 se stal asistentem v Literárněvědném ústavu Polské akademie věd, kde působil až do svého odchodu do důchodu. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let spolupracoval na neoficiálních přednáškách v rámci tzv. létající univerzity a publikoval také v podzemních nakladatelstvích.

Zabývá se kromě jiného tvorbou Juliana Tuwima, Bołeslava Leśmiana a Witolda Gombrowicze či obdobím Mladé Polsky. Je spoluautorem základních literárněvědných příruček, několik knih věnoval rozboru jazyka komunistického režimu. „Bylo to v jistém smyslu snadné. Ten jazyk byl tak schematizovaný... Každé ráno jsem kupoval Trybunu Ludu, Życie Warszawy, které bývalo někdy ještě horší, protože neoficiálně to byl list ministerstva vnitra. Stačilo projít úhlopříčně články a hned to bylo jasné, hned člověk vychytával ta slova...“

V roce 2010 vydal vynikající obsáhlé vzpomínky, v nichž popsal literární a zejména vědecký život v poválečném Polsku. Reflektoval v nich své postavení nekomunistického intelektuála ve společnosti a ve vědeckých institucích. Jsou mimořádnou, decentní a zároveň výjimečně upřímnou výpovědí o zkušenosti homosexuála, zcela intimní, ale i takovou, která vyplývala z konkrétní historické a politické situace.

Autoři pořadu, polonista Václav Burian a redaktor Jan Sulovský, se za Michałem Głowińskim 21. srpna tohoto roku vypravili do Varšavy, kde je srdečně přivítal ve svém nevelkém bytě obloženém knihami…


Účinkují: Jaroslav Krejčí a Stanislav Šárský

Připravili: Václav Burian a Jan SulovskýRežie: Tomáš Soldán

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio