Důvěrná sdělení: Paul Celan (5 částí)

11. březen 2011

Paul Celan se na narodil roku 1920 v Černovicích na Bukovině v Rumunsku židovským rodičům. Své původní jméno Paul Antschel si později upravil na rumunštější Ancel a odtud také pochází jeho umělecké jméno, anagram Celan.

Jeho vlast, do roku 1918 součást Rakousko-uherské monarchie, byla v roce 1940 obsazena Rudou armádou a o rok později německými a rumunskými vojsky. Židé z Bukoviny byli nejprve uzavřeni v ghettech a pak deportováni do koncentračních táborů, Celan jen zázrakem unikl smrti. Bukovina je i po válce přiřazována k různým státům – od roku 1944 patří Sovětskému svazu, pak Rumunsku. Celan pracuje v Bukurešti jako nakladatelský lektor, pak ale odjíždí do Vídně ( kde prožívá vztah s Ingeborg Bachmannovou) a nakonec do Paříže, kde žije až do své smrti v roce 1970.

Jeho poezie je těžká a chmurná jako osud evropských Židů i osud země Bukoviny. Je plná skrytých významů a metafor odkazujících k Bibli, Talmudu, židovské mystice, ale také k historickým událostem ve 20. století. Pro nás jsou zajímavé i jeho odkazy na Čechy.

V cyklu Důvěrná sdělení představíme Paula Celana i jako básníka, který inspiroval další umělce, především hudebníky. Uslyšíme i jeho vlastní přednes. Pětidílný pořad Žalmy z temnoty připravil Miloš Tomasco.

Na stanici Český rozhlas 3 – Vltava vysíláme Důvěrná sdělení Paula Celana s názvem Žalmy z temnoty od 21. do 25. března 2011 vždy ve 13:30 v rámci Roku německého jazyka.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.