Henrik Ibsen: Opory společnosti

V rámci letošního Severského roku vysíláme po celý leden na rozhlasovém jevišti hry norského klasika Henrika Ibsena. Po autorových raných hrách Peeru Gyntovi a Spolku mladých, přicházejí na řadu Opory společnosti, které Ibsen dokončil v roce 1877.

Hlavní postava dramatu, Konzul Bernick, směřuje veškeré konání k tomu, aby naplnil svou sociální roli: být „oporou společnosti“, to znamená vzorem ctností, úspěchu a spořádaného rodinného života. Ibsen však nechává nahlédnout pod slupku Bernickovy osobnosti a ukazuje nepoctivost a faleš, která se skrývá uvnitř. Ať už se jedná o podvodné podnikání či neúctu k ceně lidského života. Obrat u konzula nastává nejprve ve chvíli setkání s americkým příbuzným, který zná jeho minulost, a posléze v situaci, kdy sám málem přijde o syna.

Inscenace byla natočena v roce 1956 v brněnském studiu Českého rozhlasu, Režisér Vladimír Vozák vycházel z překladu Jaroslava Kvapila a v hlavních rolích účinkují Štěpán Zemánek, Jarmila Lázničková či Ota Dadák.

Po odvysílání najdete hru k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

autor: ČRo Vltava
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.