6. ledna  2012 v 20:00  rubrika: Literatura a hry

Josef Škvorecký: Zákony džungle

Josef Škvorecký - Foto:  ČTK

Josef ŠkvoreckýFoto:  ČTK

Novela Zákony džungle spolu s několika dalšími texty z padesátých let 20. století byla podle literárního kritika a esejisty Jindřicha Chalupeckého „to jediné, co jsem v životě napsal dobrého“, uvedl Josef Škvorecký v poznámce na závěr druhého svazku svých Spisů (1994).

Na její existenci upozornil Jan Zábrana ve svém deníku, který vyšel r. 1992 pod názvem Celý život.
Novela Zákony džungle spolu s texty Cesta k ateliérům a Divák v únorové noci byla podle Jindřicha Chalupeckého "to jediné, co jsem v životě napsal dobrého", uvedl Josef Škvorecký v poznámce na závěr druhého svazku svých Spisů (1994). 

Tím se otevírá úplně jiný pohled na Škvoreckého dílo..., pohled, který na první místo neklade Zbabělce ani Tankový prapor.
Básník a překladatel, blízký přítel Josefa Škvoreckého Jan Zábrana ve svém deníku píše v záznamu z roku 1978 v podobném duchu: „Zákony džungle. Novela, pokud se dobře pamatuju, asi šedesátistránková. Je situována do Broumova, kde Škvorecký po dostudování anglistiky v Praze nějaký čas kantořil (než odešel na vojnu). Nemýlím-li se, je tam vylíčení podnájmu, ve kterém v Broumově bydlel, a epizoda s návštěvou kláštera, na jehož nádvoří dva mniši v odklízejí sníh. Milostnou historii, která je centrem novely, už si nepamatuji, jen pocit zoufalství, opuštěnosti, ztracenosti. Tahle novela byla v první půlce 50. let považována mezi lidmi, kteří tehdy Škvoreckého znali (Lubomír Dorůžka, Luděk Šváb, ale i v partě Kolář - Urbánek), za jednu z nejlepších věcí, které do té doby napsal. Později, když už Škvorecký začal publikovat, jsem se ho několikrát na Zákony džungle ptal, zda je chce někam dát. Říkal: ,To ještě pořád nejde... Je to politicky zcela jasně a ostře proti nim...‘ “ 

Text nemám, vrátil jsem ho tehdy Škvoreckému. A od sklonku 50. let už si ani nepamatuji, že by tuhle novelu někomu moc půjčoval. Ani o ní moc nemluvil. Nevím, jak dnes, ale v situaci 50. let působila jako silná, hotová, jednoznačná věc."
První vydání málo známého textu najdeme v knize Příběhy o Líze a mladém Wertherovi a jiné povídky (nakl. Ivo Železný, Praha 1994). V režii Vlada Ruska účinkuje Lukáš Hlavica. 

Autor:   ČRo 3
Pořad: Páteční večer  |  Stanice: ČRo 3 - Vltava
Čas vysílání: pátek 20:00 - 22:00  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus