Josefa Rosolová-Chleborádová: Paměti

24. říjen 2011

V rámci cyklu Osudy představíme knihu Pamětí Josefy Rosolové-Chleborádové. Pět zastavení ze vzpomínek jedné z prvních poslankyň parlamentu samostatné Československé republiky připravil Tomáš Sedláček. V režii Zdeňka Kozáka účinkuje Aranka Lapešová.

Josefa Rosolová–Chleborádová (17.2.1882 – 7.1.1968) pocházela z Jeníkova na Jindřichohradecku. Rukopis jejích Pamětí vznikal nejspíše někdy na počátku 60. let a zachycuje klikatou a náročnou cestu ctižádostivé venkovské dívky k vysněnému učitelování a posléze i do Parlamentu Republiky Československé, kam vstoupila v květnu 1921 jako náhradnice za poslance Stránského. Byla členkou výboru ústavně právního a kulturního a zpravodajkou ve věci odborného školství pro ženské povolání. Svou politickou dráhu ukončila z rodinných důvodů (manželství a dvě děti).

Její Paměti dávají nahlédnout jak do duše zapálené vlastenky a bojovnice za rovnoprávnost žen, ale i do pozoruhodných poměrů v rakouskouherském školství a přinášejí i vzpomínky na setkání s významnými kulturními (Březina, Šalda, manželé Kvapilovi) i politickými (Tuzar, Rašín) osobnostmi českého a československého života.

autor: Tomáš Sedláček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.