Osudy Jiřího Červenky

29. září 2014

Desetidílné vyprávění básníka a překladatele z polštiny, dlouholetého spolupracovníka Českého rozhlasu.

Poslouchejte na Vltavě od 29. září 2014 vždy v 11:30. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Jiří Červenka podrobně líčí předválečné a válečné osudy svých prarodičů, rodičů i okolnosti svého narození, zážitky z dětství, nesplněné touhy, dlouhé studium přerušované vojnou a prací v lese, hledání postupů a možností překládání, prožitky z práce kastelána na hradě Pecka.

Pozoruhodné jsou i jeho cesty za poznáním do míst, kde žili jeho oblíbení autoři, na Litvu do rodiště nositele Nobelovy ceny, básníka Czesława Miłosze a na Ukrajinu po stopách prozaika Stanisława Vincence.

Básně, povídky a překlady publikoval v samizdatových časopisech, po roce 1989 v Souvislostech, Střední Evropě, Literárních novinách a dalších.

Jiří Červenka, básník a překladatel z polštiny. Narodil se 5. března 1943 v Jindřichově Hradci. Vystudoval filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (obor filozofie – čeština). Pracoval jako lesní dělník, domovník a horský nosič, v letech 1978–2004 jako kastelán na hradě Pecka. Nyní žije ve Znojmě.

Vydal tři básnické sbírky: Paměť okamžiku (Český spisovatel, 1996), Konec sezony (Opus, 2003) a Uvidět Znojmo (Opus, 2008).

Z polštiny přeložil román Kazimierze Orłose Záchytka, román Andrzeje Szczypiorského Noc, den a noc, prózu Dialogy se Sověty Stanisława Vincenze (2002), povídkový soubor Kazimierze Orłose Smrt cikánského krále (2004), eseje Leszka Kołakowského Malé úvahy o velkých věcech (2004), román Andrzeje Barta Továrna na mucholapky a básnické sbírky Karola Maliszewského Rok na cestě (2006) a Czesława Miłosze Svět (2008).

Řadu pořadů z jeho básní, esejů a překladů vysílal i Český rozhlas.


Připravil: Jiří VondráčekTechnická spolupráce: Petr Janečka

autor: jvk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.