Psáno pro rozhlas a česká próza

1. leden 2013

Dva projekty k 90. výročí zahájení vysílání Československého rozhlasu.

Tvůrčí skupina literatury a dramatu, dříve literární redakce, dlouhodobě spolupracuje s autory, kteří pro vysílání píší původní práce. Někteří významní současní spisovatelé však povídky běžně nepíší nebo jen příležitostně. Proto jsme na rok 2013, kdy si budeme připomínat 90 let od zahájení vysílání Československého rozhlasu, začali připravovat projekt řady původních a dosud nikdy nepublikovaných povídek současných českých autorů psaných pro Český rozhlas.

Záměrem je obohatit slovesné vysílání o originální a kvalitní prozaická díla a zároveň navázat nebo prohloubit dlouhodobou tvůrčí spolupráci s vynikajícími autory všech generací. Celkově se předpokládá uvedení 12 povídek v české premiéře. V prvních dvou čtvrtletích jubilejního roku uvedeme na stanici Český rozhlas – 3 Vltava povídky Anny Zonové, Jiřího Červenky, Emila Hakla, Petry Hůlové, Petra Payna a Dory Čechové. Dramaturgie Českého rozhlasu 3 – Vltava v uplynulých letech – v rámci co nejširší programové nabídky – kladla důraz vždy po dobu jednoho roku na některou národní kulturu.

V roce oslav 90. výročí zahájení rozhlasového vysílání v Čechách se tento akcent logicky obrací ke kultuře a literatuře české. Tvůrčí skupina literatury a dramatu připravuje k tomuto jubileu projekt na zvaný Česká próza, který se bude realizovat v programovém cyklu četba na pokračování. V tomto projektu se budou střídat vždy po třech měsících dvě řady – první z nich nese označení 3 x z let šedesátých a druhá 3 x ze současnosti.

Literární redakce připravila pro vysílání v polistopadovém více než dvacetiletém období mnoho děl českých autorů z nejrůznějších dob historického vývoje. S velkou pozorností jsme se zaměřovali i na kvalitní tvorbu z 60. let, z doby, kdy se stále více prozaiků i básníkůpři psaní uvolňovalo z tuhé ideologické reglementace a literatura dosahovala – vedle jiných oblastí kultury – divadla, filmu, výtvarného umění – mimořádně vysoké úrovně. Z próz spisovatelů Karla Michala, Bohumila Hrabala, Jaroslava Putíka, Ladislava Fukse či KarolaSidona a Zdeny Salivarové jsme většinu nebo některé v četbách na pokračování uvedli.

Naštěstí přes naše úsilí zůstává ještě bohatství děl dosud nerealizovaných a nezmapovaných,z nichž při této příležitosti sestavujeme dramaturgii dvou řad nazvaných 3 x z let šedesátých.V prvním čtvrtletí to jsou: Karel Michal: Krok stranou, Karol Sidon: Sen o mém otci, Bohumil Hrabal: Jarmilka. Ve třetím čtvrtletí: Jaroslav Putík: Zeď, Ladislav Fuks: Příběh kriminálního rady, Zdena Salivarová: Nebe, peklo, ráj. Základem výběru české prózy pro vysílání je vždy současná tvorba. V dnešní době vzniká záplava literárních děl, jak kvalitních, tak méně kvalitních.

Vzhledem k principům plánování a k délce přípravy literárních pořadů se nesoustřeďujeme na aktualitu, která je záležitostí publicistiky, nicméně naším záměrem je získávat a uvádět kvalitní novinky, které v literárním prostředí vznikají a vycházejí. Z nich pro vysílání v jubilejním roce 2013 sestavujeme dvě řady nazvané 3 x ze současnosti. Ve druhém čtvrtletí to jsou: Vladimír Binar: Číňanova pěna, Eliška Vlasáková: Byla jsem s našima na procházce, Jiří Hájíček: Rybí krev. Výběr současných próz pro poslední čtvrtletí roku 2013 není ještě definitivní. Měly by to být tři četby na pokračování z próz Jany Šrámkové, Jakuby Katalpy, či některé z připravovaných románů Magdalény Platzové, Markéty Pilátové nebo Anny Zonové.

autor: jvk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.