Vladislav Chodasevič: Umírání umění

29. červen 2015

Úvaha ruského básníka o konci umění v moderním nenáboženském světě.

Poslouchejte na Vltavě 29. června 2015 v 15:05. Po odvysílání se esej objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do neděle 5. července 2015.


Ruský postsymbolistický básník, kritik a překladatel, „Orfeus ruského exilu,“ Vladislav Chodasevič se narodil roku 1886 v Moskvě a zemřel 1939 v Paříži. Jeho recenze knihy emigračního literárního kritika a kulturologa Vladimira Vasiljeviče Vejdleho Umírání umění (rusky vydáno v Paříži roku 1937) vyšla v exilovém časopise Vozrožděnije v listopadu 1938. Je to skeptický i jasnozřivý esej, Chodasevičův kritický epilog, ve kterém je zpochybňována existence a role umění - v moderním nenáboženském světě.


Čte: Otakar Brousek ml.

Autor: Vladislav Chodasevič Překlad: Miluše Zadražilová Režie: Lukáš Hlavica

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.