Da capo

Lukáš Hurník - Foto: Tomáš Vodňanský

Lukáš HurníkFoto: Tomáš Vodňanský

Orientační běh džunglí hudebních pojmů. Pořad Lukáše Hurníka a jeho hostů pro všechny, kteří se poslechem vážné hudby opravdu zabývají. Spíše než o přeříkávání definic jde o jakýsi kondiční trénink pro uši, které díky Da capu začnou slyšet, co dosud neslyšely. Vysílá se v programové řadě Slovo o hudbě.

Nejen bicepsy, tricepsy a břišní svalstvo je nutno trénovat. Také naše sluchové orgány by se měly cvičit, aby dokázaly rozlišit jemné nuance, které na ně skladatelé a interpreti vymýšlejí. Da capo je jakýsi hudební fitness, v němž se Lukáš Hurník pokouší vycvičit posluchačovy uši k tomu, aby slyšely, co jim dosud unikalo. Každý z nás samozřejmě ví, co je to melodie, rytmus či tempo. Při procházce světem základních hudebních pojmů však přesto narazíme na spoustu nedovysvětlených a neprobádaných zákoutí, která se vyplatí blíže prozkoumat nebo o nich pouvažovat. A možná se přitom párkrát i zasmějeme. Da capo je určeno všem posluchačům, pro které hudba nepředstavuje jen uklidňující proud příjemných zvuků, nýbrž něco, čím se stojí za to zabývat. 

Pořad se vysílá od roku 1993. 

Připravuje: Lukáš Hurník a hosté 

Odpovědný redaktor: Jana Vašatová
Své dotazy a náměty pište na e-mail: vltava@rozhlas.cz 

Odvysílané díly pořadu si můžete poslechnout v iRádiu. 

Da capo
Navigation through the jungle of musical terms. A programme devised and presented by Lukáš Hurník for everyone who is seriously interested in classical music. This is not so much an explanation of definitions as a kind of fitness training for the ears, which, thanks to Da Capo, will start to hear what they previously missed.
It is not just our biceps, triceps and abs that need training. Our hearing organs should also be trained to differentiate the subtle nuances that composers conjure up for them. Da Capo is a kind of musical exercise gym, in which Lukáš Hurník tries to train listeners´ ears to hear what would previously have escaped them. Of course, we all know what melody, rhythm or tempo mean, but when touring the world of basic musical concepts we encounter lots of uncharted and unexplored corners that are worth a closer look or deeper contemplation. And there will also be some laughs along the way. Da Capo is intended for all listeners who treat music as more than a soothing stream of pleasant sounds and think it worth devoting their time and energy to.  

Broadcasting time: Tuesday 17:00
 

Pořad: Da capo  |  Stanice: ČRo Vltava
 
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace