40 let Charty 77 ve vysílání Vltavy

Charta 77 - Foto: zdroj: ČT24

Charta 77Foto: zdroj: ČT24

Český snář Ludvíka Vaculíka, memoáry chartistů, eseje, povídky, série „Vaňkovek“, poezie z prostředí disentu. To je nabídka pořadů, kterými stanice Vltava připomíná čtyřicáté výročí vzniku Charty 77.

Jeden z neosobitějších pohledů na disidentské prostředí ale i na celou českou společnost konce sedmdesátých let přináší autobiografická próza Ludvíka Vaculíka Český snář. V interpretaci Jana Vondráčka ji vysílá Vltava od 6. ledna vždy v 18:30.  

Hry
Pavel Kohout: Atest, 10. ledna
Pavel Landovský: Arest, 17. ledna
Pavel Kohout: Marast, 24. ledna
Jiří Dienstbier: Příjem, 31. ledna

Četba
Ludvík Vaculík: Český snář, 6. - 20. ledna
Jaromír Šavrda: Vězeň č. 1260, 21. - 28. ledna

Osudy
Jan Patočka 2.- 6. ledna
Dana Němcová 23. - 27. ledna
Jiří Dientsbier 30. ledna - 3. února

V programové řadě Osudy (každý všední den v 11:30) vysíláme hned několik memoárů významných signatářů Charty 77. Od 2. ledna nabídneme životní příběh českého filozofa Jana Patočky očima jeho žáků, rodinných příslušníků a odborníků. Třídílné vzpomínky Ladislava Hejdánka vysíláme od 16. ledna, Dany Němcové od 19. ledna, Jiřího Dienstbiera od 30. ledna 

Dílo a osobnost Jana Patočky si dále připomeneme výběrem z Kacířských esejů o filozofii dějin, esejí Co můžeme očekávat od Charty 77? a pořadem Život v amplitudě, který do schůzek s literaturou připravil Pavel Kouba. 

Poslechněte si: Vše k výročí Charty 77 ve vysílání Vltavy
 

Jan Patočka (1971) - Foto: Jindřich Přibík, Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Jan Patočka (1971)Foto: Jindřich Přibík, Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Pravidelný literární Kabinet (vždy v 9:30) je první lednový týden věnován autorům spjatými s Chartou 77. V pondělí vysíláme Paragraf 202 - samizdatový fejeton Václava Havla o paragrafu o výtržnictví. Skicu k románu o komunistickém vězení Evy Kantůrkové Dům smutku nabídneme v úterý. Ve středu to bude fejeton Ludvíka Vaculíka Jonáš a obluda, ve čtvrtek Honza, včelky, mravenci a loupežníci Jiřího Gruši a v pátek dva fejetony Jaroslava Hutky - Erasmova cena a Klíč od města.  

Také odpolední řada Psáno kurzívou v 15:05 se věnuje výročí Charty. Vedle již zmíněných děl Jana Patočky obsahuje esej Václava Havla Evropa jako úkol a Václava Bendy Noční kádrový dotazník. Následující týden najdete v této řadě výběr z textů Ladislava Hejdánka Dopisy příteli. 

Jiří Dienstbier, červen 2001 - Foto: Tomáš Vodňanský

Jiří Dienstbier, červen 2001Foto: Tomáš Vodňanský

Postavu Ferdinanda Vaňka si postupně do svých her vypůjčilo několik autorů. Aktovky, ve kterých je toto disidentské alter ego vystavené nejrůznějším situacím, nabízíme každé lednové úterý ve 21:30. Protest (Václav Havel), Atest (Pavel Kohout), Arest (Pavel Landovský), Marast (Pavel Kohout) a Příjem (Jiří Dienstbier). 

Jak rezonovala postava Václava Havla v poezii českého undergroundu, se dozvíte v pořadu Havla přivezli v poutech. Výběr ze stejnojmenné sbírky Soukromí trojzubce Petra Kabeše nabízí pořad, který vysílá Vltava 14. ledna. Poezii Josefa Hiršala nabízí Souzvuk s datem 15. ledna. 

40 let Charty 77 - Foto: Vladimír Staněk

Informace o dalších pořadech jako jsou například fragmenty zápisků českého básníka, překladatele a jednoho z prvních signatářů Charty 77 Jana Vladislava Z Otevřeného deníku 1977/1981, esej Libuše Šilhánové Jak vůbec Charta fungovala a pracovala?, článek Milana Uhdeho Vklad, který ve mně zanechala Charta 77 a četba na pokračování z knihy Jaromíra Šavrdy Vězeň č. 1260 od 21. ledna najdete na webových stránkách stanice.  

Související weby

Hry a četba

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace