Jan Hus a Tomáš Garrigue Masaryk - mají co říci dnešku?

25. červen 2015

Jak chápal zakladatel ČSR osobnost Jana Husa, upáleného před 600 lety v Kostnici? Jak zapojil Jana Husa do své koncepce českých dějin a do politických zápasů své doby? Jak souvisel upálený Mistr s Masarykovou Českou otázkou a proč vedl Masaryka ke kritice liberalismu?

A jaké postavení zaujímá (či může zaujmou) Jan Hus v soudobé české společnosti? Nad těmito otázkami uvažuje v rozhovoru filozof, prof. Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a předseda správní rady Masarykova ústavu Jan Zouhar v Pátečním večeru. Připravil a provází Tomáš Sedláček.

autor: Natalie Oweyssi
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.