Publicistika4. února  2017 v 09:30  

Konec pozemského věku? O apokalyptických vizích v ideologii a propagandě tzv. Islámského státu

Bojovníci takzvaného Islámského státu - Foto: Day Donaldson, flickr.com   ,  CC BY 2.0

Bojovníci takzvaného Islámského státuFoto: Day Donaldson, flickr.com , CC BY 2.0

O takzvaném Islámském státu se běžný občan ponejvíce dozvídá v mediálních zkratkách v souvislosti s nějakým brutálním činem této organizace či hnutí.

Editory knihy Islámský stát: Blízký východ na konci časů Ondřeje Beránka a Bronislava Ostřanského spolu s religionistou Zdeňkem Vojtíškem pozvala k debatě Blanka Stárková. 

Ondřej Beránek, Bronislav Ostřanský (eds.): Islámský stát: Blízký východ na konci časů - Foto: Nakladatelství Academia

Ondřej Beránek, Bronislav Ostřanský (eds.): Islámský stát: Blízký východ na konci časůFoto: Nakladatelství Academia

V představách většiny z nás je jakousi nečitelnou, nesrozumitelnou, všudypřítomnou, a o to hrůznější temnou hrozbou. Přitom kdo chce, má možnost zbavit se oné iracionální složky našeho strachu a utvořit si o Islámském státu mnohem konkrétnější představu, zbavenou mýtů, zato založenou na ověřovaných faktech a kvalitních historických i současných znalostech, které uvádějí jev zvaný Islámský stát do širších souvislostí. 

Nejen v zahraničí, ale i u nás už vyšla řada spolehlivých analytických publikací z pera orientalistů, kteří se tímto jevem zabývají. Nejnovější z nich je kniha Islámský stát: Blízký východ na konci časů, kterou na konci minulého roku vydalo nakladatelství Academia. Celkem devět autorů, včetně editorů knihy, orientalistů Ondřeje Beránka a Bronislava Ostřanského, podává v této publikaci obraz Islámského státu v zatím nejširší škále hledisek. Vedle rozboru faktorů, které vedly ke vzniku IS, a jeho náboženských souvislostí, najdeme v této knize analýzu ekonomickou, bezpečnostní, stať o důvodech ničení historických památek ze strany IS, či rozbor jeho účinné mediální propagandy, která výtečně využívá sociální sítě. 

Řada faktů, například o obávaném návratu zverbovaných bojovníků IS do Evropy, opravuje naše představy. Jedna z kapitol knihy Islámský stát: Blízký východ na konci časů se věnuje eschatologickým představám – tedy představám o konci pozemského světa a nastolení božího království či ráje. 

Autor:  Blanka Stárková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace