Publicistika4. března  2016 v 20:00  

Milan Hlavsa - rocker bez kompromisů

Mejla Hlavsa - Foto:  ČTK, Alexandra Mlejnková

Mejla HlavsaFoto:  ČTK, Alexandra Mlejnková

Příběh hudebníka, který hrál na utajovaných koncertech i v Bílém domě.

Vysíláme 4. března ve 20:00.
 

 

Milan Hlavsa - rocker bez kompromisů. Příběh hudebníka, který hrál na utajovaných koncertech i v Bílém domě. Připravil a uvádí Jaroslav Riedel. (do 1. 4. 2016)

Vložit na svůj web

V neděli 6. března uběhne 65 let od narození hudebníka a skladatele Milana Hlavsy, který předčasně zemřel před 15 lety, 5. ledna 2001. Působil ve skupinách The Plastic People of the Universe, DG 307, Půlnoc, Garáž, Fiction. Jako zpěvák, baskytarista a skladatel patřil k talentovaným hudebníkům a jako občan k lidem, kteří měli jasno ve svých postojích a názorech. Neústupnost a přesvědčení o správnosti vlastní cesty a tvorby jej často přivedlo do konfliktu s komunistickou policií. 

V Nové Vísce v říjnu 1979. Zleva Kabeš, Janíček, Brabenec, Hlavsa a Brabec. - Foto: archiv Popmusea

V Nové Vísce v říjnu 1979. Zleva Kabeš, Janíček, Brabenec, Hlavsa a Brabec.Foto: archiv Popmusea

Český rozhlas Vltava bude v pátek 4. března vysílat Páteční večer s podtitulem Milan Hlavsa – rocker bez kompromisů. Pořad připravil a uvádí renomovaný odborník na hudbu českého undergroundu, editor dlouhé řady knižních i zvukových titulů, hudební publicista Jaroslav Riedel. 

Do studia Českého rozhlasu přizval k rozhovoru vdovu po Milanu Hlavsovi Janu Hlavsovou, rozenou Němcovou, dlouholetého spoluhráče ze skupiny The Plastic People of the Universe, hráče na klávesové nástroje Josefa Janíčka i o mladšího kolegu, violoncellistu Tomáše Schillu. 

Ze zvukově méně kvalitních archívních záznamů autora pořadu, které vznikly v dřívějších letech, jako podklad pro rozhovory v tištěných médiích na neprofesionální nahrávací zařízení, zazní hlas Milana Hlavsy, dnes již rovněž nežijícího zpěváka a klarinetisty Michala Jerneka a v Kanadě žijícího hudebníka a spisovatele Paula Wilsona. 

The Plastic People of the Universe ve zkušebně v Holešovicích (rok 1972) - Foto: Oficiální stránky The Plastic People of the Universe


Obraz doby dokresluje několik citací z policejních protokolů z dostupných archivů, které načetly Jaroslava Haladová, Aleš Opekar, Jiří Starý a Petr Vidomus. Režii pořadu měl Jiří Starý. 

Americký rok na Vltavě - Foto: Vladimír Staněk

Autor:   Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Pořad: Páteční večer  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pátek 20:00 - 22:00  
 

Nové články v rubrice

 • 28. října  2016       rubrika: Publicistika

  Svět žen Karla IV.

  Inspirace k námětu Pátečního večera nazvaného Svět žen Karla IV. přišla z neočekávaného místa - z Kladrub u Stříbra, dnes vnímaných především jako Santiniho skvostné dílo.

   
 • 24. října  2016 v 13:34       rubrika: Publicistika

  Mohou kinetické plastiky znamenat konec pamětních desek?

  Kinetické objekty ve výtvarném umění, založené na pohybu, nejsou sice ve výtvarném umění něčím novým, zatím ale jen málo kdy nahrazují pamětní desky. S tímto nápadem teď přišel mladý umělec Matěj Smetana.

   
 • 21. října  2016 v 12:01       rubrika: Publicistika

  Tragický osud členů odbojové skupiny Předvoj

  V minulém roce jsme si připomněli sedmdesáté výročí konce druhé světové války, největší katastrofy dvacátého století, jejíž důsledky sahají až do naší současnosti. Pozornost v pořadu Svou svíci zhasnu a přec rozsvítím...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace