Publicistika4. března  2016 v 20:00  

Milan Hlavsa - rocker bez kompromisů

Mejla Hlavsa - Foto:  ČTK, Alexandra Mlejnková

Mejla HlavsaFoto:  ČTK, Alexandra Mlejnková

Příběh hudebníka, který hrál na utajovaných koncertech i v Bílém domě.

Vysíláme 4. března ve 20:00.
 

 

Milan Hlavsa - rocker bez kompromisů. Příběh hudebníka, který hrál na utajovaných koncertech i v Bílém domě. Připravil a uvádí Jaroslav Riedel. (do 1. 4. 2016)

Vložit na svůj web

V neděli 6. března uběhne 65 let od narození hudebníka a skladatele Milana Hlavsy, který předčasně zemřel před 15 lety, 5. ledna 2001. Působil ve skupinách The Plastic People of the Universe, DG 307, Půlnoc, Garáž, Fiction. Jako zpěvák, baskytarista a skladatel patřil k talentovaným hudebníkům a jako občan k lidem, kteří měli jasno ve svých postojích a názorech. Neústupnost a přesvědčení o správnosti vlastní cesty a tvorby jej často přivedlo do konfliktu s komunistickou policií. 

V Nové Vísce v říjnu 1979. Zleva Kabeš, Janíček, Brabenec, Hlavsa a Brabec. - Foto: archiv Popmusea

V Nové Vísce v říjnu 1979. Zleva Kabeš, Janíček, Brabenec, Hlavsa a Brabec.Foto: archiv Popmusea

Český rozhlas Vltava bude v pátek 4. března vysílat Páteční večer s podtitulem Milan Hlavsa – rocker bez kompromisů. Pořad připravil a uvádí renomovaný odborník na hudbu českého undergroundu, editor dlouhé řady knižních i zvukových titulů, hudební publicista Jaroslav Riedel. 

Do studia Českého rozhlasu přizval k rozhovoru vdovu po Milanu Hlavsovi Janu Hlavsovou, rozenou Němcovou, dlouholetého spoluhráče ze skupiny The Plastic People of the Universe, hráče na klávesové nástroje Josefa Janíčka i o mladšího kolegu, violoncellistu Tomáše Schillu. 

Ze zvukově méně kvalitních archívních záznamů autora pořadu, které vznikly v dřívějších letech, jako podklad pro rozhovory v tištěných médiích na neprofesionální nahrávací zařízení, zazní hlas Milana Hlavsy, dnes již rovněž nežijícího zpěváka a klarinetisty Michala Jerneka a v Kanadě žijícího hudebníka a spisovatele Paula Wilsona. 

The Plastic People of the Universe ve zkušebně v Holešovicích (rok 1972) - Foto: Oficiální stránky The Plastic People of the Universe


Obraz doby dokresluje několik citací z policejních protokolů z dostupných archivů, které načetly Jaroslava Haladová, Aleš Opekar, Jiří Starý a Petr Vidomus. Režii pořadu měl Jiří Starý. 

Americký rok na Vltavě - Foto: Vladimír Staněk

Autor:   Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Pořad: Páteční večer  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pátek 20:00 - 22:00  
 

Nové články v rubrice

KultůrBlok

Glosy o dění v kultuře plné
empatie, upřímného rozčilení
a nadhledu.

Host Telefonotéky

Pošlete svůj dotaz na hosta. Na vaše otázky odpovíme během vysílání. Začínáme v 10:00.

Sledujte nás

Nalaďte si

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace