Publicistika4. srpna  2012 v 08:00  

„Noc černá nejen tmou I“ – Samuel Dashiell Hammett a film

Filmová kamera - Foto:  Comstock Images

Filmová kameraFoto:  Comstock Images

Vladimír Hendrich vydal v roce 1986 v Čs. filmovém ústavu útlou knížku s názvem “Americká drsná škola ve filmu” o adaptacích knih D. Hammetta, R. Chandlera, J. M. Caina, E. Hemingwaye a dalších tvůrců tzv. drsné literární školy. A právě těmto filmovým přepisům jsou věnovány celkem čtyři komponované více než hodinové pořady, ve kterých Hendrich hovoří s historikem amerického filmu Věroslavem Hábou.

Námětem prvního z nich je „nekorunovaný král“ americké detektivní prózy Dashiell Hammett. Řeč bude mj. o filmových adaptacích románů “Rudá žeň”, “Prokletí Dainů”, “Skleněný klíč” a o sérii komedií na motivy románu “Hubený muž”, o tom, kterak B. Bertolucci dva roky připravoval v USA natáčení filmu “Rudá žeň” s J. Nicholsonem v hlavní roli, ale nakonec nesehnal dost peněz, o filmu “Hammett” W. Wenderse a také o válečném dokumentu J. Hustona „Muži z Aleut“, kde je autenticky zachycen také D. Hammett.
Autoři pořadu dále zevrubně rozmlouvají o některých zajímavých aspektech Hammettovy kariéry úspěšného hollywoodského scenáristy a polemizují spolu o kvalitách Hustonova režijního debutu a současně prvního filmového zpracování Hammettova románu “Maltézský sokol”, jenž proslavil San Francisco. Posluchači se dozvědí řadu zajímavostí o hercích, kteří se v hammettovských adaptacích objevují (H. Bogart etc.) a o Hammettových osobních přátelských stycích s rozličnými celebritami literárního a filmového světa. Pořad zakončí reflexe o Hammettově specificky cenném a potenciálně využitelném přínosu novodobé filmové estetice, na který upozorňoval jako první již Josef Škvorecký v roce 1963, a citát z diplomové práce Martina Bezoušky z roku 1980 o filosofické interpretaci smyslu Hammettova “Maltézského sokola”. 

Autor:  Vladimír Hendrich
Pořad: Víkendová příloha stanice Vltava  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: sobota 8:00  |  Délka pořadu: 180 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 22. května  2015     Audio  rubrika: Publicistika

  Třetí odboj: prvních dvacet let

  Zatímco první i druhý odboj jsou vázány na období světových válek, váže se období odboje třetího na válku studenou - je proto výrazně delší a jeho podoba daleko složitější.

   
 • 16. května  2015 v 09:00       rubrika: Publicistika

  Zahrady imaginace aneb Plzeň výtvarná

  Do dvouhodinového pořadu Zahrady imaginace o výtvarnících spjatých s Plzní jsme s Miroslavem Buriánkem (na pořadu ještě spolupracovali Tamara Salcmanová a Jiří Kamen) vybrali osobnosti minulého a současného století,...

   
 • 15. května  2015 v 20:00     AudioVideo  rubrika: Publicistika

  „Odházejte tu hlínu, hrobaři!“

  Dílo Františka Gellnera, veškeré kresby, verše, korespondence i publicistika byly sto let po jeho smrti vydány v Kompletní hybridní edici. Dva rozsáhlé svazky a elektronický nosič nabízejí vše dochované a dostupné z...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas