Řeč věcí26. listopadu  2011 v 16:00  

Slováckem či lesem ověnčeni šperkem

Joža Uprka - Foto: Eva Dvořáková

Joža UprkaFoto: Eva Dvořáková

Modernost a tradici, evropskou zkušenost a místní zvyklosti, „vysokou“ a „nízkou“ kulturu, to vše ve svých obrazech spojoval Joža Uprka, rodák z Kněždubu, vesnice nedaleko od Strážnice.

Jak stojí na webové stránce muzea, „Sheila Hicks je jednou z tvůrčích osobností, které určily směr vývoje textilního umění v druhé polovině 20. století… Specifičnost její tvorby spočívá ve svobodném a invenčním vztahu k tradičním technikám. Její tvůrčí zájem je soustředěn na výrazové možnosti struktury a barvy se zvláštní pozorností ke specifickým kvalitám materiálu, ať je to len, vlna, ocelový drát, gumové pásky nebo tkaničky do bot.“ 

Soubornou výstavu jeho prací nazvanou Joža Uprka (1861–1940): Evropan slováckého venkova můžete do 22. ledna navštívit ve Valdštějnské jízdárně Pražského hradu. Jako pozvánka vám poslouží úvodní rozhovor aktuálního dílu Řeči věcí, který s kurátorkou výstavy Helenou Musilovou natočil Jan Tůma. 

Z výstavy „Treasure Hunt“, která představuje aktuální projekt ateliéru K.O.V. (Nastassia Aleinikava) - Foto:  Vysoká škola uměleckoprůmyslová

Z výstavy „Treasure Hunt“, která představuje aktuální projekt ateliéru K.O.V. (Nastassia Aleinikava)Foto:  Vysoká škola uměleckoprůmyslová

Ze Slovácka přeskočíme do Prahy na zdejší VŠUP, zároveň do žhavé současnosti. Jak vypadá šperk v pojetí nejmladší generace návrhářů? Odpověď nabídla další výstava, za níž se Jan Tůma ohlíží v rozhovoru s vedoucí ateliéru K.O.V. na Vysoké škole umělecko průmyslové šperkařkou Evou Eisler. Přehlídka studentských prací nesla název TREASURE HUNT...o hledání skrytého a nekonečné cestě za pokladem… a během podzimu byla k vidění v Galerii Rudolfinum. 

Vyrobeno lesem – Mezi korunami stromů - Foto:  Vyrobeno lesem

Vyrobeno lesem – Mezi korunami stromůFoto:  Vyrobeno lesem

V posledních minutách Řeči věcí bude vonět jehličí, čerstvě nařezané dřevo nebo nakrájené houby, hlavní slovo bude mít les. Právě z lesa a jeho barev, vůní a tvarů čerpá inspirace trojice mladých designérů Anna Bornová, Michaela Tomišková a Michal Bačák. Pod značkou Vyrobeno lesem společně s dalšími spřátelenými autory navrhují nábytek,sklo, tapety či trička. Jejich lesní výrobky můžete vidět a případně i koupit někomu pod stromeček na prodejní výstavě Designsupermarket, během které se v pražské paláci Archa od 7. do 12. prosince představí desítky mladých českých značek. 

 

Slováckem či lesem ověnčeni šperkem

Vložit na svůj web

Pořad: Řeč věcí  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: Pořad se vysílal do dubna roku 2014  
 

Nové články v rubrice

 • 23. června  2012 v 16:00     Fotogalerie  rubrika: Řeč věcí

  Za Karlem Havlíčkem Borovským i Madeleine Albrightovou

  Naposledy před letní pauzou můžete v sobotu 23. června ladit na Vltavě Řeč věcí, čtrnáctideník ze světa designu a architektury. S čerstvými díly se Jan Tůma a Jaroslava Haladová vrátí opět v září.

   
 • 9. června  2012 v 16:00     FotogalerieAudio  rubrika: Řeč věcí

  Příběhy skla, dřeva a odpadků

  Další díl Řeči věcí.

   
 • 26. května  2012 v 16:00     FotogalerieAudio  rubrika: Řeč věcí

  Z knihovny do koupelny

  Po čtrnácti dnech se vrací s dalším vydáním půlhodina o pěkných, funkčních předmětech, pořad Řeč věcí. Tentokrát vám představí originální knihy, nostalgické fotografie a smysly oblažující mýdla.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace