Četba na pokračování z románu Jana Nováka Aljaška

Jan Novák, spisovatel - Foto: Šárka Ševčíková

Jan Novák, spisovatelFoto: Šárka Ševčíková

Próza spisovatele, filmového scénáristy a dramatika, který velkou část svého života prožil v exilu v Chicagu. v USA. Zde čerpal také inspiraci k nerealizovanému filmovému scénáři i k realizovanému dramatu, jejichž motivy přecházejí i do této novely. Příběh nešťastného řidiče, rozvážeče pečiva v pekárně, který se po propuštění ze zaměstnání rozhodne k zoufalému činu se v novele prolíná s děním v prostředí českých exulantů i s motivy autobiografickým, především s postřehy o spisovatelském a scénáristickém řemesle. Četbu na pokračování ze své prózy připravil autor. V režii Markéty Jahodové účinkuje Otakar Brousek ml.

Spisovatel, filmový scénárista a dramatik Jan Novák se narodil 4.4. 1953 v Kolíně. Navštěvoval první ročník kolínského gymnázia. O prázdninách v roce 1969 odešel s rodiči do Rakouska a odtud po ročním pobytu v uprchlickém táboře Traiskirchen do USA. Studoval na Shimer College ve státě Illinois a na Chicagské univerzitě. Vystřídal řadu příležitostných zaměstnání, deset let pracoval v computerovém oddělení telefonní společnosti, koncem devadesátých let byl několik let zaměstnán u bezpečnostní agentury jako strážce při převozu peněz. 

 

Jan Novák: Aljaška (ukázka z 1. části)

Vložit na svůj web

Po odvysílání najdete jednotlivé díly četby po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu. 

Od studentských let se věnuje literární činnosti. Zprvu psal verše, které publikoval časopisecky. Knižně debutoval česky psaným souborem povídek Striptease Chicago, které vyšly v nakladatelství 68 manželů Škvoreckých v Torontu (1983). Je autorem próz Miliónový jeep (1985), Perfektní život (1987), Samet a pára (1992), Co já vím? (vzpomínková kniha Miloše Formana, 1994), Komouši, grázlové, cikáni, fízlové a básníci (1995), Zatím dobrý (2004 a 2011 druhé, rozšířené vydání), Děda (2006), Za vodou (kniha rozhovorů, 2009), Aljaška (2011), Hic a kosa v Chicagu (2011).divadelních her Čížci (1979), České nebe (1980), Strýček Josef (1991), Aljaška (1989), Vražda sekerou ve sv. Petěrburgu (2000), Tolstoj a peníze (2009) a několika filmových scénářů (nejvýznamnější je jeho scénáristická spolupráce s Milošem Formanem, Ivanem Passerem, Maxmiliánem Schellem, s Jurajem Jakubiskem a Davidem Ondříčkem). 

Autor:  Jiří Vondráček  (jvk)
Pořad: Četba na pokračování  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 18:30  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace