Edgar Wallace: Kriminální příběhy Johna G. Reedera (1/6)

Edgar Wallace - Foto: Wikimedia Commons, CC0 Public domain

Edgar WallaceFoto: Wikimedia Commons, CC0 Public domain

Zločin bují i ve staré dobré Anglii. Inspektor Reeder, trochu suchar a pedant, vstupuje na scénu. V titulní roli Pavel Pavlovský. Příběh okurkové sezóny on-line k poslechu do soboty 25. březa 2017.

Inspektor John G. Reeder je trochu suchar a pedant, snad právě proto mu při vyšetřování máloco unikne. Tváří v tvář zapeklitým případům, ve kterých zpravidla nic není tak, jak se na začátku zdá, si dovede zachovat chladnou hlavu i přesný úsudek. Sérii příběhů inspektora Reedera odehrávajících se v Anglii ve 20. letech minulého století napsal král anglické detektivky Edgar Wallace. 

Edgar Wallace (1875–1932) za 44 let své spisovatelské dráhy napsal a vydal na 173 kriminálních příběhů, což z něj činí nejplodnějšího detektivního autora všech dob. Už za svého života se těšil velké čtenářské oblibě, svědčil o tom i titul král anglické detektivky, za kterého býval označován. Velký úspěch detektivek brzy přitáhl pozornost filmařů, snímky natočené na motivy jeho knih se počítají na desítky, nejúspěšnější příběh Zelený lučištník byl zfilmován celkem třikrát.
Jeho vlastní osud by přitom sám vydal na román – nevěděl ani přesně, kdy se narodil, ukončil pouze čtyři třídy základní školy, byl kuchařským pomocníkem na lodi, vojákem, válečným dopisovatelem a mezinárodním reportérem, posléze se našel jako úspěšný autor kriminálních románů, divadelních her a filmových scénářů. Byl mimořádně pracovitý, denně pracoval mnoho hodin, jeho milionové honoráře se však rozplynuly jako dým na dostizích, a když zemřel, zůstalo po něm půl milionu dluhů.

Na začátku Příběhu okurkové sezóny to vypadá, že si Reeder od detektivní práce bude moci na čas odpočinout. Pak ho ale jeho šéf pošle, aby navštívil lorda Sellingtona a pomohl mu vyřešit potíže s podvodně inkasovanými penězi. Zanedlouho je tu další případ, ve kterém je hlavním podezřelým lordův nezvedený synovec... 


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Osoby a obsazení: John G. Reeder (Pavel Pavlovský), sir Bredon (Viktor Vrabec), Harry Corvin (Jakub Zindulka), Arnold Lassard (Josef Nechutný), lord Sellington (Jiří Samek), inspektor Satler (Martin Stránský), seržant (Miroslav Buriánek) a vypravěč (Antonín Kaška) 

Autor: Edgar Wallace
Překlad: Anna Čermáková
Hudba: Michal Rataj
Dramatizace: Karel Urbánek
Dramaturgie: Jana Paterová
Režie: Otakar Kosek 

Natočeno v roce 2003. 

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Autor:  Tvůrčí skupina Drama a literatura
Pořad: Hry a četba  |  Stanice: ČRo Vltava
 
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace