Hector Hugh Munro-Saki: Myš, Čaj

Z natáčení Sakiho povídek Vůl v chryzantémách. Jaroslav Plesl, Jana Stryková a Petr Čtvrtníček - Foto: Tomáš Vodňanský

Z natáčení Sakiho povídek Vůl v chryzantémách. Jaroslav Plesl, Jana Stryková a Petr ČtvrtníčekFoto: Tomáš Vodňanský

Ironické povídky klasického britského humoristy v nových překladech z knihy Vůl v chryzantémách. Účinkují Petr Čtvrtníček a Jaroslav Plesl. On-line k poslechu do čtvrtka 23. března 2017.

Jak složitá je někdy sociální interakce v tak stísněném prostoru, jakým je vlakové kupé. A že může být všechno zase jinak, než se zdá, ukazuje Sakiho povídka nazvaná Myš

Anglický spisovatel Hector Hugh Munro, známý pod pseudonymem Saki, se v literárním světě proslavil jako průkopník a mistr novodobé humoristické povídky. Jeho popularitu lze srovnávat s Oscarem Wildem či G. B. Shawem. Narodil se roku 1870 v koloniální Barmě v rodině policejního generála. Po smrti matky vychovávaly Hectora a jeho staršího bratra a sestru dvě staropanenské tety v Anglii. Po středoškolských studiích odejel zpět do Barmy, kde chtěl následovat otcovu profesní dráhu. Po nákaze malárií ji však musel opustit. V Anglii se stal novinářem. Psal politické satiry pro Westminster Gazette a byl zahraničním korespondentem na Balkáně, v Rusku a v Paříži. Po vypuknutí první světové války dobrovolně vstoupil do britské armády a padl roku 1916 ve Francii.
Kromě satirických povídek, v nichž dosáhl brilantního mistrovství, napsal Saki také historický traktát The Rise of Russian Empire a dva romány.

V druhém textu se pak Saki zaměřil na ještě složitější mezilidské vztahy – na ty partnerské. Jak si najít ideální manželku, když už je opravdu nejvyšší čas, a jak moc se ta, která se ideální zdá, nakonec opravdu ideální stane? To zodpoví povídka Čaj

Prózy vybíráme z knihy Vůl v chryzantémách, kterou loni vydalo nakladatelství Pistorius&Olšanská. Na jejím vzniku se překladatelsky podíleli studenti translatologie Filozofické fakulty UK a frekventanti semináře Nakladatelská praxe. 


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Účinkují: Petr Čtvrtníček a Jaroslav Plesl 

Autor: Hector Hugh Munro-Saki
Překlad: Sabina Chládková a Šárka Zouzalíková
 
Připravila: Jana Pithartová
Dramaturgie: Klára Fleyberková
Režie: Petr Mančal 

Natočeno v roce 2017. 

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Autor:  Tvůrčí skupina Drama a literatura
Pořad: Hry a četba  |  Stanice: ČRo Vltava
 
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace