Petr Maška: Blbouni

Blbouni - Foto: Fotobanka Pixabay

BlbouniFoto: Fotobanka Pixabay

Groteskní hra o jednom životním jubileu a jednom zdánlivě zažehnaném rodinném konfliktu, který se v místní sokolovně při oblíbeném klání v pojídání knedlíků po letech znovu nečekaně vyhrotí. On-line k poslechu do středy 22. března 2017.

Zarputilý starousedlík Radoslav Dražňovský, protagonista groteskní hry Petra Mašky nazvané Blbouni, připravil oslavu svého životního jubilea, na které se má po několika letech opět sejít „otec, syn a syn“. Ačkoliv je dávný rodinný konflikt zažehnán, na obzoru se objevuje nový, mnohem horší. Soukromé problémy mezi třemi muži se vyhrocují v místní sokolovně při klání jedlíků, a to v souvislosti s novým konferenciérem, „lufťákem“ Chrástem. 

Petr Maška (1984) je absolventem divadelní fakulty JAMU, kde studoval režii a dramaturgii. V roce 2008 debutoval v rozhlasovém cyklu Hry nové generace absurdní rozhlasovou hrou Traťoliště. Pro Maškův autorský styl je výchozí realistická situace, jež bývá ozvláštněna kontrastním proudem poetických a humorně absurdních dialogů. I jeho další hry (např. Žároviště, Dobrobyt, Lešení, Udav se katedrálou) se většinou nesou v tragikomicky melancholické atmosféře. Poslední dvě jmenované byly uváděny v brněnském Studiu Marta. V roce 2012 byla uvedena jeho třetí rozhlasová hra Julia mlčí.

Původně divadelní hra byla jako autorská prvotina napsána v realistické atmosféře. Rozhlasová podoba Maškova textu prošla zásadní žánrovou proměnou, a tudíž vrcholí v tragikomickém obrazu konce starousedlíků a probíhající groteskně pojaté soutěže v pojídání knedlíků, lidově nazývaných blbouni. Příběh patriota Radoslava Dražňovského, kterému se po několika letech podaří sejít se na narozeninové oslavě ve společnosti obou synů, je průběžně vyostřován přítomností bezskrupolózního podnikatele Chrásta. Ten se stává nejen konfliktním prvkem v komorních dialozích, ale i průběžným narušitelem tempa hry. Svými mnohdy až surreálnými promluvami, totiž hovoří mj. i k davu diváků v tělocvičně.  

Petr Maška - autoportrét - Foto: Petr Maška

Petr Maška - autoportrétFoto: Petr Maška

V životopisné poznámce o sobě autor píše: „Narodil jsem se na první jarní den, ale podzim je mou košilí i kabátem, přes nějž mi lze táhne na třetí kříž. Nos mám po mámě, jen krapet menší. V mém kraji stojí v rudých oranicích železné kříže a v lesích betonové pěchotní sruby. Četbu postmoderních románů léčím procházkami smrkovou monokulturou. Na různých univerzitách jsem se pokoušel lecčemu přiučit a zdá se, že mě titul nemine. Z nedobré pýchy utrousil jsem kdejaké slovo tam i onde, a pak se kousal do jazyka. Chci být užitečný. Dělám náhradního tatínka jednomu malému psíkovi. Spoluzaložil jsem divadlo D´EPOG a teď abych se o něj strachy klepal – jak ten ratlík. Na rozhlase mám nejraději hlasy průvodců jazzovými pořady.“  


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Osoby a obsazení: Radoslav Dražňovský (Pavel Zatloukal), Václav Dražňovský (Michal Bumbálek), Robert Dražňovský (Václav Vašák), Věrka (Petra Bučková), Chrást (Vladimír Hauser) 

Autor: Petr Maška
Dramaturgie: Hana Hložková
Režie: Petr Štindl
Zvukový mistr: Lukáš Dolejší 

Natočeno v Českém rozhlase Brno v roce 2010. 

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Autor:   Hana Hložková
Pořad: Hry a četba  |  Stanice: ČRo Vltava
 
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace