SÓLO PRO... Josefa Hálu

Koncertní křidélko

Koncertní křidélko

SOBOTA 7:15. Klavírista Josef Hála patří neodmyslitelně k repertoáru vážné hudby rozhlasové fonotéky. Nesčíslně snímků nejen sólové, ale zejména komorní hudby nese jeho jméno. Díky neobyčejně širokému repertoáru, který překlenuje historické hudební slohy od renesance po současnost, je žádaným partnerem mnoha znamenitých a věhlasných sólistů, jakož i instrumentálních nadějí.

Hála koncertoval a nahrával s houslisty Christianem Ferrasem, Henrykem Szeryngem, Wandou Wilkomirskou, Shizukou Ishikavou a mnohými dalšími.

Je rovněž vyhledávaným partnerem mnoha komorních sólistů v klavírním repertoáru - spolupracoval se Sukovým triem, Českým triem, Smetanovým triem, příležitostně hrával se Smetanovým triem a souborem Collegium musicum Pragense. Od roku 1960 je členem legendárního komorního souboru Ars rediviva, který vedl nezapomenutelný Milan Munclinger, a od tohoto roku je činný také jako cembalista.

Zde je na místě upozornit na sérii cembalových sonát Jiřího Antonína Bendy a dalších starých českých mistrů. Mnohé rozhlasové snímky patří také do katalogu gramofonových firem našich i zahraničních - od Supraphonu až po Denon, japonský label Nippon Columbia či prestižní značku RCA Victor. Josef Hála je písecký rodák ( 1. 11. 1928 ) a na pražské AMU studoval u profesora Františka Maxiána. Od roku 1960 je profesorem Akademie múzických umění v Praze.

J. A. Benda: Sonáta pro cembalo č. 12 c moll (11 min).
- Ludwig van Beethoven: Sonáta pro klavír č. 8 c moll op. 13 Patetická (16 min).
- J. B. Foerster: Fantasie pro housle a klavír op. 128 (15 min). Spoluúčinkuje Josef Suk. (43 min)

R. Brom

 

Pořad: Sólo pro...  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: Vysíláno do dubna 2014  
 

Nové články v rubrice

Host Telefonotéky

Pošlete svůj dotaz na hosta. Na vaše
otázky odpovíme během vysílání.
Začínáme v 9:50.

Nalaďte si

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace