Den s Debussym

Claude Debussy, 1893 - Foto: Wikimedia Commons, lic. Public domain

Claude Debussy, 1893Foto: Wikimedia Commons, lic. Public domain

Ve středu 22. srpna 2012 uplyne přesně 150 let ode dne, kdy se nedaleko Paříže narodil velikán světové hudby Claude Debussy. Jeho tvorbu si připomene celý kulturní svět – včetně rozhlasového vysílání stanice Vltava.

Večerní Akademie (od 20 hodin) tak například nabídne komplet Debussyho Preludií v nahrávce skladatele a klavíristy Ilji Hurníka z roku 1962. Ilja Hurník bude zároveň průvodcem pořadu a Debussyho vykladačem. Jak vzpomíná: „V dětství se rozhodne takřka všechno. První klavírní koncert, který jsem vyslechl jako školák, byl recitál francouzské pianistky Germaine Leroux. Celý byl věnován Debussymu. Když skončil, řekl jsem si, jestli na to budu mít, chci sloužit jemu.“ Když pak Debussyho hudbu po řadě let studoval, byl to další mimořádný zážitek: „Měl jsem před sebou nevídaný obraz, rytinu, po níž plula oblaka not, pavučiny pasáží, z linek visely hrozny akordů, linuly se oblouky jako pralesní liány. Běžně se píšou klavírní skladby do osnov o dvou řádcích, tady byly tři. Jako by se Debussy šibalsky usmíval: Milý klavíristo, teď si musíš ten zápis pobrat dvěma rukama.“ 

Ivan Moravec - Foto:  archiv Ivana Moravce

Ivan MoravecFoto:  archiv Ivana Moravce

Mimořádným hostem vltavského vysílání – v dopoledním Matiné od 10:15 – bude klavírista Ivan Moravec, který má k hudbě Clauda Debussyho velmi blízko. Jeden z kritiků po Moravcově letošním pražskojarním recitálu o jeho Debussym napsal: „Je až neuvěřitelné, jaké barevné odstíny dokáže Moravec z klavíru vykouzlit, přičemž neupadá do často slýchané manýry přehnaného „zamlžování“ zvuku pod heslem „je to přece impresionismus“. Moravec vnímá Debussyho hudbu především jako svého druhu poezii a dokáže ji tlumočit uhrančivým způsobem.“ Ivan Moravec bude hostem Pavla Ryjáčka a bude – jak bývá zvykem i v jeho živě vysílaných Akademiích – hovořit o interpretaci Debussyho díla různými interprety a srovnávat různé přístupy. 

Sir Simon Rattle - Foto: Simon Fowler

Sir Simon RattleFoto: Simon Fowler

Díky hudebnímu publicistovi Antonínu Matznerovi se v mimořádném Slovu o hudbě (16:30–17:30) dozvíme, jak skladatelova hudba pronikala do českých zemí. Speciální vltavské vysílání navštíví ve středu 22. srpna – prostřednictvím nahrávek – také další mimořádné osobnosti hudebního života: Berlínští filharmonikové s Claudiem Abbadem, Česká filharmonie se Sergem Baudem nebo Symfonický orchestr města Birmingham se Simonem Rattlem. Všichni proto, aby se poklonili Claudu Debussymu. 

PROGRAM: 

10:16
Debussyovské Matiné s Ivanem Moravcem
Ivan Moravec, legenda mezi světovými klavíristy, bude exkluzivním hostem živě vysílaného Matiné, ve kterém bude – spolu s Pavlem Ryjáčkem – hovořit o Debussyho hudbě a vybírat pozoruhodné nahrávky skladatelových děl. On sám má k Debussymu celoživotně blízko. Jeden z kritiků po Moravcově letošním pražskojarním recitálu o jeho Debussym napsal: „Je až neuvěřitelné, jaké barevné odstíny dokáže Moravec z klavíru vykouzlit, přičemž neupadá do často slýchané manýry přehnaného „zamlžování“ zvuku pod heslem „je to přece impresionismus“. Moravec vnímá Debussyho hudbu především jako svého druhu poezii a dokáže ji tlumočit uhrančivým způsobem.“ 

13:40
Hudební galerie
Claude Debussy
Z katalogu skladeb Clauda Debussyho jsme do odpoledního koncertu vybrali dva stěžejní opusy skladatele, včetně díla nejvýznamnějšího, kterým je opera Pelleas a Melisanda. Suitu, kterou z operní hudby sestavil Erich Leinsdorf uslyšíte v provedení Berlínských filharmoniků s Claudie Abbadem. Úvodní hudbu pořadu - taneční báseň s názvem Hry, složil Debussy v roce 1912, deset let po dokončení citované opery. Fantazie pro klavír s orchestrem je komponovaná nejdříve – vznikla v roce 1889 a ještě nepatří do nového osobitého slohu Debussyho. 

16:30
Jak jsme objevovali Debussyho
22.srpna 1862 se v St.Germanin-en-Laye narodil syn nemajetných a nemuzikálních rodičů – pozdější slavný francouzský skladatel Claude Achille Debussy. Na hudební scénu vstoupil už v 80.letech 19.století – na českou hudební scénu pak o 20 let později, zato intenzívně a jeho hudba nadchla a ovlivnila celou řadu českých skladatelů. O tom, jak jsme u nás poznávali dílo Clauda Debussyho, bude hovořit a ukázkami dokládat Antonín Matzner. 

20:00
Akademie
Debussyho klavír
Skladatel a klavírista Ilja Hurník přiblíží ve středeční Akademii svůj pohled na Clauda Debussyho prostřednictvím vlastní nahrávky skladatelových klavírních Preludií. Ilju Hurníka přitom Debussyho hudba okouzlila už v dětství: „První klavírní koncert, který jsem vyslechl jako školák, byl recitál francouzské pianistky Germaine Leroux. Celý byl věnován Debussymu. Když skončil, řekl jsem si, jestli na to budu mít, chci sloužit jemu.“ 

Pořad: Akademie  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: středa 20:00  |  Délka pořadu: 105 minut  
 

Nové články v rubrice

Host Telefonotéky

Pošlete svůj dotaz na hosta. Na vaše
otázky odpovíme během vysílání.
Začínáme v 9:50.

Sledujte nás

Nalaďte si

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace