Vysíláme na Vltavě27. července  2012 v 19:30  

Koncert na festivalu BBC Proms k zahájení XXX. letních olympijských her

Olympijské hry v Londýně - Foto:  ČTK/AP, Sang Tan

Olympijské hry v LondýněFoto:  ČTK/AP, Sang Tan

V přímém přenosu z Londýna zazní na stanici Český rozhlas 3-Vltava v pátek večer, v den zahájení letních olympijských her, Beethovenova Devátá symfonie s Ódou na radost.

Jak ještě lépe by bylo možno se přihlásit k tomuto mezinárodnímu sportovnímu svátku, než skladatelovou nadčasovou uměleckou výzvou ke sbratření lidstva, pokládají řečnickou otázku pořadatelé londýnského hudebního festivalu BBC Proms, na němž se koncert odehraje a který stanice Vltava získala prostřednictvím mezinárodní hudební výměny Evropské vysílací unie (EBU).  

Daniel Barenboim - Foto: Petr Veber

Daniel BarenboimFoto: Petr Veber

Protagonistou programu je izraelsko-palestinský mládežnický orchestr Západovýchodní divan, dirigovaný uměleckým vedoucím a zakladatelem Danielem Barenboimem. Tento umělec, po léta ovládající světová pódia rovnocenně jako klavírista a jako dirigent, oslaví letos v listopadu 70. narozeniny. V poslední době se proslavil právě svou snahou o usmíření mezi obyvateli židovského státu a palestinskými Araby – palestinsko-izraelské těleso West-Eastern Divan Orchestra, jehož základnou je Sevilla, vede od roku 1999. Od roku 1992 jinak Barenboim šéfuje orchestru Staatskapelle Berlin a Německé státní opeře Pod lipami, nyní je také šéfdirigentem operního orchestru milánské La Scaly. Pochází z argentinské rodiny ruského původu, na klavír hraje od pěti let. V roce 1952 se jeho rodina odstěhovala do Izraele, studoval však v Salcburku a v Paříži.
Na koncertě v obrovité Royal Albert Hall, abnormálně velké aréně, do které by se vešlo až 10.000 lidí a kam se běžně prodává kolem šesti tisíc vstupenek, spoluúčinkuje Národní sbor mladých Velké Británie a skvělá mezinárodní sestava sólistů – sopranistka Anna Samuilová, mezzosopranistka Waltraud Meierová, tenorista Peter Seiffert a basista René Pape

BBC Proms jsou považovány za největší festival klasické hudby na světě. Během letních měsíců se na nich každoročně odehraje sedm až osm desítek špičkových koncertů. Stanice Vltava i letos zprostředkuje v těchto týdnech z festivalu několik programů v přímé přenosu, včetně kultovního závěrečného večera Last Night of the Proms 8, září, který bude jako své rozloučení se Symfonickým orchestrem BBC dirigovat Jiří Bělohlávek. Další koncerty Vltava nabídne později v záznamech.
Londýnské Promenádní koncerty, zkráceně Proms, zahájil dirigent Henry Wood v roce 1895. Už další rok i na nich mimochodem zazněla hudba Antonína Dvořáka, který od roku 1884 podnikl do Anglie devět cest. Od dvacátých let je na Proms přítomen rozhlas, od poválečných let pak i televize. I letos rozhlasová stanice BBC 3 zprostředkuje přímé přenosy všech hlavních koncertů – tedy po dva měsíce denně.
Proms jsou pojmem. Poskytují pocit pospolitosti a od počátku se o nich hovoří jako o velmi demokratickém festivalu. Na koncerty mohou posluchači přijít oblečeni, jak zrovna jsou, a v den konání koncertu lze koupit stovky levných lístků k stání. Dramaturgie je kombinací přístupné klasiky v nejvyšší interpretační kvalitě, méně známých věcí i nové hudby. S postupem let je v programech čím dál víc zahraničních umělců a nabídka různých žánrů; čím dál víc se objevují také zábavnější projekty, multimediální, směřující k rodinám s dětmi - v sálech, v Hyde Parku i na webu. 

Autor:  ČRo Vltava

Nové články v rubrice

Host Telefonotéky

Pošlete svůj dotaz na hosta. Na vaše
otázky odpovíme během vysílání.
Začínáme v 9:50.

Sledujte nás

Nalaďte si

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace