Rudolfinum ovinuté mikrofonním kabelem

Den otevřených dveří České filharmonie - Foto:  Česká filharmonie

Den otevřených dveří České filharmonieFoto:  Česká filharmonie

Reportáž ze dne otevřených dveří České filharmonie.

V sobotu 9. června se po dlouhých letech otevřel novorenesanční koncertní a galerijní prostor Rudolfina návštěvníkům dne otevřených dveří. Vedle běžně přístupných sálů – Dvořákovy či Sukovy síně – či dvorany a sloupového sálu, bylo možné nahlédnout do zdejší zvukové režie, do suterénu, kde se ukrývá archiv České filharmonie, do prezidentského salónku i jinam. Návštěvníky čekala také řada bonusů spočívajících například v poslechu filharmonické cimbálovky nebo v setkání s věhlasnými umělci – prof. Ivanem Moravcem na pódiu Dvořákovy síně nebo s bývalými členy ČF, kteří nás ve svých vzpomínkách zavedli až do Ančerlovy dirigentské éry. Korunou programu dne otevřených dveří pak bylo přátelské posezení s novým šéfdirigentem ČF Jiřím Bělohlávkem.  

Kdo nechtěl či nemohl přijít do Rudolfina, mohl poslouchat Český rozhlas 3-Vltava. Rudolfinum jsme ovinuli a protkli mikrofonním kabelem kam nám jen stačil (místy to byla trochu hra nervů a zkouška jeho pružnosti) a skrze reportéry Pavla Ryjáčka a Tomáše Černého jsme se během sobotního vysílání mezi 11. a 18. hodinou pravidelně vydávali do Rudolfina vyzvědět, jak vypadá zdejší podkroví nebo naopak technické podzemí. Mikrofonním kabelem jsme věru nešetřili a vy si všechna naše zastavení v rámci dne otevřených dveří České filharmonie můžete připomenout v záznamech z vysílání Vltavy. 

 

Zahájení přenosu z České filharmonie, úvod reportérů Pavla Ryjáčka a Tomáše Černého. Stručně o programu dne otevřených dveří a pozvání k poslechu, uvedení reportáže ze střechy Rudolfina.

Vložit na svůj web

 

Reportáž ze střechy Rudolfina, návštěva podkroví a terasy se správcem budovy Leošem Drábkem.

Vložit na svůj web

 

Petr Kadlec doplňuje reportáž ze střechy informací o historii tamních soch. Citujeme povídku Jiřího Weila z knihy Na střeše je Mendelssohn.

Vložit na svůj web

 

Návštěva reportérů Pavla Ryjáčka a Tomáše Černého v kanceláři generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka.

Vložit na svůj web

 

Popis dvorany Rudolfina, něco o její historii a rozhovor s tajemníkem ČF Bohumilem Antonym.

Vložit na svůj web

 

Reportážní nahlédnutí do zákulisí Sukovy síně Rudolfina, na jejímž pódiu během dne otevřených dveří ČF vystoupila Česká dechová harmonie v čele s Ivanem Séquardtem. Několik dojmů návštěvníků dne otevřených dveří.

Vložit na svůj web

 

První část reportáže z podzemních prostor Rudolfina – procházíme chodbou k jímacímu objektu mimo půdorys hlavní budovy, kde se nabírá voda z Vltavy určená k chlazení objektu. Provází správce budovy Leoš Drábek.

Vložit na svůj web

 

Setkání se členem České filfharmonie Pavlem Polívkou, který představuje specifické bicí nástroje. Dopřejte si zvukovou hostinu spolu s návštěvníky dne otevřených dveří.

Vložit na svůj web

 

Zastavení v kavárně Rudolfina, kde jsme se setkali s asistentkou generálního manažera ČF Blankou Löblovou a kde pro návštěvníky dne otevřených dveří hrála cimbálová muzika složená ze členů České filharmonie. Samozřejmě nezůstane jen u rozhovoru s nimi.

Vložit na svůj web

 

Druhá část reportáže z podzemních prostor Rudolfina. Správce budovy Leoš Drábek představuje i zvukově předvádí složitou vzduchotechniku domu umělců.

Vložit na svůj web

 

Vyprávění pamětníků z řad hráčů ČF. Někdejší kontrabasista Jakub Waldman přivedl houslisty Jiřího Hanzela, Vojtěcha Jouzu a Petra Mareše. Jejich vzpomínky nás zavedly až do éry Karla Ančerla.

Vložit na svůj web

 

Rozhovor s ředitelem Galerie Rudolfinum Petrem Nedomou.

Vložit na svůj web

 

Setkání s klavíristou prof. Ivanem Moravcem a ladičem rudolfinských klavírů Janem Machartem na pódiu Dvořákovy síně před publikem z řad návštěvníků dne otevřených dveří České filharmonie.

Vložit na svůj web

 

Rozhovor s režisérkou nových edukativních programů ČF Alicí Nellis.

Vložit na svůj web

 

S Oldřichem Slezákem a mistrem zvuku Tomášem Zikmundem poznáváme nahrávací režii Rudoflina, odkud se mj. odbavují přímé přenosy koncertů na stanici Vltava.

Vložit na svůj web

 

Reportáž z archivu České filharmonie, kam jsme se dostali ve společnosti návštěvníků dne otevřených dveří.

Vložit na svůj web

 

Komorní setkání s novým šéfdirigentem ČF Jiřím Bělohlávkem na pódiu Dvořákovy síně za účasti návštěvníků dne otevřených dveří.

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

Host Telefonotéky

Pošlete svůj dotaz na hosta. Na vaše
otázky odpovíme během vysílání.
Začínáme v 9:50.

Sledujte nás

Nalaďte si

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace