AktuálněAktualizováno 16.12.2015 14:00  

Český rozhlas Plus se stěhuje ze středních vln. Od ledna ho naladíte na VKV

Český rozhlas Plus se stěhuje ze středních vln - Foto:  MCRTLife, CC0 Public domain

Český rozhlas Plus se stěhuje ze středních vlnFoto:  MCRTLife, CC0 Public domain

Posloucháte Český rozhlas Plus na středních vlnách? Pak se připravte na novoroční stěhování. Abyste Plus naladili i po 5. lednu 2016, budete si muset přeladit rádio.

Už dnes naladíte stanici Plus na většině našeho území na velmi krátkých vlnách VKV neboli FM, a to 24 hodin denně. S novým rokem teď přichází druhá fáze našeho a vašeho rozhlasového stěhování. 5. ledna opustí Plus střední vlny a definitivně se přesune na FM frekvence. 

Jedinou výjimkou je Ostravsko. Tam si Plus i nadále pustíte vždy od 16 do 24 hodin na středních vlnách, jak jste byli zvyklí doteď – konkrétně na frekvenci 639 kHz. 

Jak a kam přeladit? Návod 

Posluchači, kterých se stěhování ze středních vln týká, se samozřejmě nemusejí bát. O Český rozhlas Plus rozhodně nepřijdou. Máme hned několik tipů, jak postupovat. 

Jak a kam přeladit? Podívejte se.

Ten nejjednodušší zní: zkontrolujte, zda váš rozhlasový přijímač umí přijímat i velmi krátké vlny – tedy VKV neboli FM. Pokud ano, pak stačí přeladit na jinou frekvenci. 

Stanici Plus kromě toho na celém našem území naladíte digitálně. Jediné, co k tomu potřebujete, je digitální televizor nebo digitální rozhlasový přijímač. Vysílání všech stanic Českého rozhlasu v systému DVB-T naladíte před nebo za televizními programy a také v systému DAB. A poslouchat nás samozřejmě můžete i přes internet na počítači nebo na mobilních aplikacích Český rozhlas iRadio. 

Pokračujeme v posilování FM sítě 

Pokud jde o Plus, máme ještě jednu dobrou zprávu. Český rozhlas Plus a jeho posluchači dostanou na začátku roku „novoroční dárek“ – a to dva nové vysílače v západních Čechách. Od 12. ledna nás tak v blízkosti vysílače Cheb-Wolkerova naladíte i na frekvenci 94,1 FM. V únoru pak spustíme vysílač Karlovy Vary-sídliště – přes něj budeme vysílat na frekvenci 97,8 FM. 

Dostupnost ostatních stanic ČRo se zásadně nezměnila 

24 hodin pro vás Plus vysílá už od listopadu 2015. Právě na začátku listopadu vstoupil do sítě vysílačů VKV, a to díky dalším stanicím Českého rozhlasu: Vltavě, Dvojce, Regině Praha a Severu. Od těch Plus v listopadu získal celkem sedm vysílačů. 

Na dostupnost Dvojky, Vltavy a Severu to nemá zásadní vliv. Některé vysílače celoplošných a regionálních stanic totiž zčásti pokrývají území, na kterém vysílá i jiný vysílač Českého rozhlasu. Proto bylo možné některé z nich přesunout do VKV/FM sítě ČRo Plus.  

Jinými slovy: přesunem vysílačů se dostupnost příjmu ostatních stanic Českého rozhlasu na většině území nezměnila. Tam, kde jste Dvojku, Vltavu a Sever naladili dříve, je většinou naladíte i nadále, někde zvolíte jinou frekvenci.  

Stanici Regina nově naladíte pouze digitálně v síti DAB pod názvem Regina DAB Praha. Více informací o digitálním vysílání najdete na speciálním webu Českého rozhlasu www.digitalniradio.cz


Jak se změny dotkly Dvojky a Vltavy? Podívejte se: 

Český rozhlas Dvojka - Foto: Vladimír Staněk

Migrace vysílačů - Foto: Vladimír Staněk

A malý tip na závěr. Chcete si užít zvuk své oblíbené stanice v té nejlepší zvukové kvalitě? Stáhněte si naši aplikaci pro poslech rozhlasu v počítači nebo v notebooku. Pro její používání stačí přístup k internetu a je samozřejmě zdarma. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)

Rady posluchačům

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas