Poradna13. dubna  2015 v 14:00  

Česnek medvědí je přírodní antibiotikum a antiseptikum

Iva Georgievová s Dášou Kubíkovou - Foto: Milan Kopecký

Iva Georgievová s Dášou KubíkovouFoto: Milan Kopecký

První jarní zdravou bylinkou, kterou bychom mohli přidávat do jídel, je podle Ivy Georgievové česnek medvědí. „I méně zdatní pěstitelé mohou ho pěstovat na zahrádce, nebo i na balkoně v květináči. Je jemnější než klasický česnek a není tak problematický ohledně žlučníku nebo vředových potíží.“ Iva doporučuje vyrobit si z česneku medvědího všestranně použitelnou marinádu podobnou italskému pestu. „Nasekám ho a dávám do olivového nebo hroznového oleje, přidám sůl nebo jablečný ocet. Takto se dá použít na orestovaný žitný chleba nebo do polévky z ječných krup. Další možností je smíchat ho s domácím kvalitním tvarohem.“

Po zimním spánku se touto bylinkou živili medvědi a určitě věděli proč. Iva Georgievová říká, že zelené listy medvědího česneku dezinfikují organizmus. „Je to jeden z prostředků velmi jemných, ale razantních, na likvidaci parazitů.“ Pomáhá i při současném zvýšeném výskytu kašlů. Pozor ale na kombinování s masem, které snižuje jeho účinnost. 

Pampeliškové listy se dají pít 

V těchto dnech už rostou listy pampelišky, které se s oblibou přidávají do jarních salátů. Podle Ivy Georgievové se z nich dá vyrobit lahodný nápoj: „Do koktejlu použijeme zpočátku menší hrstičku, přidáme med, můžeme trošku jablečného octa, použijeme šťávu z citronu a vlažnou vodu a rozmixujeme. Nápoj pijeme mezi jídlem na vytrávený žaludek. Pampelišky pomáhají detoxikovat játra od tučných jídel, podporují úklid v těle, tedy funkci lymfatického systému a ženám před menstruací pomáhají proti nateklým prsům.“ 

Chybějící živiny doplní kopřiva 

První jarní kopřivy jsou sice velmi účinné, ale současně i dost agresivní, varuje Iva Georgievová: „ Mají podobný dopad na naše tělo, jako pampeliška, ale jsou agresivnější, takže pozor na velmi silné koncentráty. Kdo má problém se sliznicemi, může ho kopřiva požahat. Člověk se cítí vnitřně i navenek oteklý. Pokud si z kopřiv děláme čaj, tak zpočátku jen slabší odvar a přecedit přes pláténko.“ 

Čtěte také: Polévkový krém z medvědího česneku

„Je možné je kombinovat s meduňkou, která je k tělu laskavější a také očišťuje tělo. Dobré je přidat citron bez kůry a třtinový cukr tmavý, vylouhovat se může a následně i pít celý den. Odvodní, zvýší pružnost těla a člověk se cítí daleko čerstvější,“ láká Iva. Do jídel se může kombinovat špenát s kopřivami nebo i s medvědím česnek. 

Chat s Ivou Georgievovou

Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:00  
 

Nové články v rubrice

 • 15. března  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Celiakie je dědičné onemocnění

  Onemocnění celiakií znamená celoživotní přísnou dietu. Nutriční terapeutka Jitka Turňová přišla do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct, co lidé postižení touto chorobou mohou jíst a také, jak onemocnění poznat.

   
 • 14. března  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Rady s podáním přiznání na finančním úřadě příliš nečekejte

  V Poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme s daňovým poradcem Kamilem Rodem mluvili o změnách v daních z příjmu a také o úskalích, která jsou spojená s podáním daňového přiznání.

   
 • 13. března  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Vady nohou většinou získáme už v dětství

  V Poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme přivítali Olgu Wiesnerovou, která prodává a radí při koupi zdravotnických potřeby. Tématem byly zdravého nohy, péče o ně a pomůcky, které nám mohou při potížích pomoci.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace