Nový kotel, systém vytápění i lepší vstupní dveře. Na vše můžete získat „kotlíkovou“ dotaci

24. leden 2017
Dobré odpoledne

Pokud máte starý kotel na tuhá paliva, neváhejte a vyměňte si ho. Dostanete na to příspěvek. Kdo má nárok na kotlíkové dotace a kolik můžete získat peněz, přišel do poradny Regionu říct Zbyněk Bouda z Energetické agentury Vysočiny. V tuto chvíli je možné žádat o dotace na kotle spalující biomasu, tedy i dřevo nebo dřevěné brikety. Naopak v současné době není možné získat dotaci na kotle spalující uhlí.

Zároveň je potřeba po výměně kotle dosáhnout energetické náročnosti A až C. To se u většiny starších domů nepodaří, proto je potřeba udělat i některá dodatečná opatření, například výměnu vstupních dveří.

S kotlem můžete měnit i topení

„Spolu s kotlem můžete provést i rekonstrukci celého topného systému a další mikro opatření, tzn. některá drobná opatření na úsporu energie,“ říká host. Dotace v celkové výši 150.000 Kč je na celkovou topnou soustavu a i na nezbytná mikro opatření, například v podobě výměny vstupních dveří. Podle sídla žadatele pak může získat 80 až 85 procent z celkové částky rekonstrukce.

Žádost je jednoduchá

Formulář má asi 4 stránky a zvládne ho vyplnit úplně každý. Ovšem budete potřebovat energetického specialistu, který vám navrhne mikro opatření a který vám provede i celkovou kalkulaci. Důležité je, aby o dotaci žádal majitel objektu a stavba byla určena k bydlení. Není nutné, aby v ní měl žadatel trvalé bydliště.

Na výměnu kotle musíte nejdřív použít vlastní prostředky

Kraj peníze vyplácí až po dokončení všech prací, tedy po výměně kotle, topné soustavy a všech nezbytných mikro opatřeních. Úpravy je tedy nutné nejdříve zaplatit z vlastních peněz. Až následně můžeme očekávat dotaci. Je důležité dodržet všechny podmínky, abychom dotaci získali.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.