Akvaristé na Vysočině musí zvyšovat pH zdejší kyselé vody

27. říjen 2014
Dobré odpoledne

Měkká a kyselejší voda v kraji Vysočina vyhovuje pračkám a myčkám, ale v akváriích může způsobovat potíže. „Nemáme vápencové podloží, voda z Vysočiny je měkká, původem hodně pochází z rašelinišť a je kyselá,“ říká akvarista Jaroslav Svoboda.

Minerály dodávané do upravené vody z kohoutku se v akváriu velice rychle spotřebují na růst rostlinek. Rybičky, kterým minerály chybí, se potom trápí. Podle Jaroslava Svobody některým rybičkám kyselá voda tolik nevadí, zejména těm, které pocházejí z Amazonie, kde je voda pralesního typu nasycená z humusu a tamní bohaté půdy. „Pokud tam ty ryby žijí, jsou na to zvyklé a nevadí jim to ani později v akváriu. Na druhou stranu kyselou vodu těžko snášejí ryby z Afriky, například tlamovci. Podobně spotřebují minerály pro své plody i paví očka. Voda se postupně odvápní a odmineralizuje a rybu po porodu to úplně vysílí.“

Oba druhy lze kombinovat. „Nejlepší je v takovém případě držet pH na neutrální hodnotě – kolem 7, kde přežijí jak ryby z kyselého, tak ze zásaditého prostředí. Kombinovat tlamovce s neonkami ale prostě nejde,“ usmívá se Jaroslav Svoboda. Hodnota pH vody se měří velmi jednoduše přípravkem, který se nakape do zkumavky s trochou vody z akvária. Pokud se pak ukáže, že je voda kyselá, přidá se přípravek na zvýšení zásaditosti vody, ale dá se použít i malá dávka jedlé sody, kterou máme doma. Akvarista přesto varuje: „Nedá se to dělat do nekonečna, jednou za měsíc doporučuji ¾ objemu vodu vyměnit, a tím se voda občerství a kyselost upraví.“

Živým krmením ryby potěšíte

Kvalitní krmení má na rozdíl od levného větší užitkovou hodnotu, může se ho rybám dávat méně, nezanáší se filtrace a akvárium se nezatěžuje zbytky potravy. „Existují i výborné doplňky - mražená živá krmiva, například plankton, které rybičkám vyhovují jako zpestření sušené stravy,“ doporučuje Jaroslav Svoboda. „Pozor ale na nitěnky, které žijí v bahně. Jsou velmi infekční, z nitěnek můžete mít vodu okamžitě zamořenou bakteriemi.“ Pokud odjíždíte na několik dní, můžete použít víkendové tablety, které se hned nerozpustí, nezkazí vodu a ryby ho spotřebují celé. „Ryby ale můžete nechat o víkendu i bez jídla, v přírodě kolikrát nejedí celý týden a přežijí, takto nám mohou přes víkend vyčistit akvárium.“

Poslední rada se týká prasklého boku, slepených dvou stěn u akvária. „Nejlepší je použít pásku zvanou práskačka, kdy se přitlačí dvě skla k sobě, akvárium se obtáhne páskou, tím se stěny dostanou zpět k sobě a potom můžete v klidu vyřešit přemístění ryb jinam, aniž by z akvária tekla voda,“ radí akvaristům Jaroslav Svoboda.

Chat s Jaroslavem Svobodou

autor: dak
Spustit audio