Poradna10. října  2017 v 09:30  

I na podzim zahrádku vyplejte

Zahrada, ilustrační foto - Foto: Dáša Kubíková

Zahrada, ilustrační fotoFoto: Dáša Kubíková

I když se na podzim příroda začíná ukládat ke spánku, tak na zahrádce musíme stihnout ještě spoustu práce a taky všechno připravit na zimu. V Poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme si o tom povídali s Ladislavem Dufkem, předsedou Zahrádkářského svazu v Telči.

Vidle, rýče, hrábě. To je nejčastější náčiní, které v těchto dnech můžeme na zahrádkách vidět. Ale úklid zahrady není jediná podzimní činnost. „Teď je hlavní sezona na vysazování česneku. Měli bychom počkat na konec října, aby teplota půdy nepřekročila 8 stupňů, abychom zamezili chorobám. Dále se teď sází ovocné stromky a drobné ovoce,“ říká host. 

Z listí je nejlepší kompost 

„Pokud není listí napadené chorobami, tak je nejlepší ho zkompostovat. Když je napadené chorobami, tak popadané listí stačí postříkat pěti procentním roztokem močoviny. Necháme chvíli působit a pak ho můžeme uložit do kompostu také,“ vysvětluje Ladislav Dufek. Při větším množství nemusíte listí přímo stříkat, ale můžete ho polít z konve. Těžko se rozkládají listy z ořechu a dubu, takže ty raději do kompostu nedávejte.  

Na podzim zahrádku vyplejte 

„Pokud to nevyplejeme teď na podzim, tak se pak na jaře divíme. Protože některé rostliny, jako je ptačinec žabinec, rostou i při téměř nulové teplotě. Pak na jaře máme hustý koberec plevelu. Čili vyplet,“ radí host. Stejně tak je potřeba zahrádku důkladně zalévat a to i v zimě, když nemrzne. 

Jablka nesmí přejít mrazem 

Zralá jablka poznáme tak, že jdou snadno odtrhnout ze stromu a po rozkrojení by měla být jadýrka nahnědlá. Důležité je, aby jablko bylo už vybarvené a taky mělo chuť. U zimních odrůd počkejte, až se v předpovědi počasí objeví první mrazíky a těsně před tím jablka otrhejte. Nevadí přízemní mrazíky. Zimní jablka sklízejte až po 10. hodině dopoledne, kdy se oteplí. 

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace