Jak nenaletět obchodníkovi s energiemi? Je to velmi složité, říká jeden z nich

10. leden 2018

Český trh je otevřený prodejcům energií, kdo získá příslušné licence, může prodávat elektřinu, plyn atd. Vyznat se na trhu je ale pro zákazníka prakticky nemožné. Nenaletět některým zkušeným obchodníkům je tak velmi složité, připustil ve vysílání Českého rozhlasu Vysočina poradce Ondřej Doležal.

Další komplikovanou otázkou jsou ceny energií, fixace cen na určité období.

„Největší změny už se udály. Ceny komodit, respektive elektrické energie, od dubna 2016 vytrvale rostou. Údajně se očekává další zdražení na roky 2019 a 2020, necháme se ale překvapit,“ řekl Ondřej Doležal, energetický poradce.

Fixace ceny dopředu je velkou výhodou

Lidé si běžně mohou zafixovat cenu energie na několik let dopředu. Děje se tak podobně jako s úrokovou sazbou i hypotéčních úvěrů. Výše resp. cena pak nepodléhá případným zdražováním na trhu. „Naši zákazníci to tak běžně dělají. Měli fixované ceny už z léta, kdy byl nákup asi o 200 korun níž, než kdyby to pořídili na podzim.“

Podle Ondřeje Doležala ale nelze odhadnout další vývoj na trhu s energiemi.

Nejlevnější je pořád plyn

I přes různé cenové výkyvy je nejlevnější topit pořád zemním plynem. „Zemní plyn je skutečně levný, jen si někteří obchodníci přidávají velké marže. Pokud si ale vyberete levnějšího dodavatele, tak je to dobré. I v porovnání třeba s tepelným čerpadlem, plyn vychází lépe.“

Od podomního prodeje až k aukcím

Energie dnes na českém trhu nabízí desítky firem. Dříve obchodníci obcházeli domácnosti, dnes se tak děje spíše formou elektronickou a také formou elektronických aukcí. „Nenaletět je skutečně velmi složité,“ přiznává Ondřej Doležal. „Trh není zcela zdravý, funguje to velmi na neznalosti konečných zákazníků i těch, kteří jim mají radit. Zákazníci se často dostávají do celoživotních smluv, ze kterých je těžké se vyvázat.“

autor: mik
Spustit audio