Poradna10. května  2016 v 14:00  

Jihlavské podzemí i opevnění patří k nejrozsáhlejším v Česku

Správce jihlavského podzemí David Kočka sedí v "jeskyňce" vedle postavy havíře. - Foto: Lucie Maxová

Správce jihlavského podzemí David Kočka sedí v "jeskyňce" vedle postavy havíře.Foto: Lucie Maxová

V Jihlavě byste určitě měli navštívit podzemí, opevnění města nebo vyhlídkovou věž kostela sv. Jakuba Většího. V našem miniseriálu představování památek a novinek pro nadcházející turistickou sezonu jsme si pozvali Janu Petrůjovou, vedoucí jihlavského turistického a informačního centra.

„Letos chceme Jihlavu prezentovat jako místo, kde lze čas strávit aktivně. Nově se budeme soustředit na sportovně-relaxační areál na Českém mlýně, který se nachází na pravém břehu řeky Jihlavy. Návštěvníci tam můžou využít cyklostezku, dráhu pro pěší a in-line brusle, dětské hřiště, skate park, work - outové hřiště. V blízkosti je i koupaliště a rodinný park. Pohodlně se odtud dá dostat k zoologické zahradě,“ doporučuje Petrůjová. 

Jihlavu si prohlédněte z ptačí perspektivy 

„Přímo v centru jsou dokonce dvě místa. Je to Brána Matky Boží, která je vysoká 24 metrů. Odtud je krásně vidět park Gustava Mahlera nebo komplex Minoritského kláštera s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Určitě lepší výhled je z vyhlídkové věže kostela sv. Jakuba. Věž je vysoká 63 metrů. Ochoz je ve výšce 40 metrů. A návštěvník před tím musí zdolat 186 poměrně příkrých schodů,“ říká host. Výhled je nejen na náměstí, ale taky na většinu památek a i do okolí. 

Jihlavské podzemí je druhým největším podzemním labyrintem v ČR 

„Chodby jsou ražené ve třech podlažích. To první je do 4 metrů, druhé do 6 metrů a třetí je až do 14 metrů. Návštěvníci se dostanou až do hloubky 13 metrů. V jihlavském podzemí je největší raritou i záhadou svítící chodba,“ láká paní Petrůjová. Dodnes se nepodařilo přesně určit, proč chodba svítí. Druhým okruhem je prohlídka jihlavských kolektorů. Trasa místy vede až 25 metrů pod úrovní Masarykova náměstí. Je to fyzicky náročnější prohlídka, při které budete muset několikrát stoupat i po ocelových žebřících.  

Z jihlavského opevnění se dodnes dochovaly dvě třetiny 

„Parkán je dokonce parkově upravený, dá se po něm projít. Ve Věžní ulici v blízkosti parku Gustava Mahlera je možné vidět zachovalý zbytek hradebního příkopu,“ doporučuje Jana Petrůjová. Opevnění patří k nejzachovalejším v celé České republice.  

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:00  
 

Nové články v rubrice

 • 16. října  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Hormonální jóga stimuluje žlázy v těle

  Jóga je cvičení v našich končinách už dobře známé, ale je dost možné, že jste neslyšeli o hormonální józe. V čem se liší a jak vám může pomoci, jsme probrali s Šárkou Simonidesovou, lektorkou hormonální jógy.

   
 • 13. října  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Při dlouhém cestování procvičujte nohy

  Pátek 13. prosince vyšel na Světový den trombózy. Proto jsme si do Poradny Českého rozhlasu Vysočina pozvali pana primáře Hematologie nemocnice v Pelhřimově Petra Kesslera.

   
 • 12. října  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Podzimní večer si můžete zkrátit deskovou hrou

  Do Poradny Českého rozhlasu Vysočina tentokrát zavítal Ondřej Průcha z Třešťského klubu deskových her. Tématem byly hry, kterými si můžeme krátit dlouhé podzimní a zimní večery.

   

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  silnice III/11261, Hostětice - Telč, okr. Jihlava, uzavřeno, stavební práce, Od 18.10.2017 06:00 Do 19.10.2017 23:59, úplná uzavírka silnice III/11261 v úseku Mrákotín - Částkovice - Hostětice, Objížďka ...
  silnice III/11261, Mrákotín - Částkovice, okr. Jihlava, uzavřeno, stavební práce, Od 17.10.2017 07:00 Do 17.10.2017 23:59, úplná uzavírka silnice III/11261 v úseku Mrákotín - Částkovice - Hostětice, Objížďka ...
  D1, km 165.7, ve směru Praha, práce údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 17.10.2017 08:00 Do 17.10.2017 08:30, čištění poloportálů, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace