Poradna10. května  2016 v 14:00  

Jihlavské podzemí i opevnění patří k nejrozsáhlejším v Česku

Správce jihlavského podzemí David Kočka sedí v "jeskyňce" vedle postavy havíře. - Foto: Lucie Maxová

Správce jihlavského podzemí David Kočka sedí v "jeskyňce" vedle postavy havíře.Foto: Lucie Maxová

V Jihlavě byste určitě měli navštívit podzemí, opevnění města nebo vyhlídkovou věž kostela sv. Jakuba Většího. V našem miniseriálu představování památek a novinek pro nadcházející turistickou sezonu jsme si pozvali Janu Petrůjovou, vedoucí jihlavského turistického a informačního centra.

„Letos chceme Jihlavu prezentovat jako místo, kde lze čas strávit aktivně. Nově se budeme soustředit na sportovně-relaxační areál na Českém mlýně, který se nachází na pravém břehu řeky Jihlavy. Návštěvníci tam můžou využít cyklostezku, dráhu pro pěší a in-line brusle, dětské hřiště, skate park, work - outové hřiště. V blízkosti je i koupaliště a rodinný park. Pohodlně se odtud dá dostat k zoologické zahradě,“ doporučuje Petrůjová. 

Jihlavu si prohlédněte z ptačí perspektivy 

„Přímo v centru jsou dokonce dvě místa. Je to Brána Matky Boží, která je vysoká 24 metrů. Odtud je krásně vidět park Gustava Mahlera nebo komplex Minoritského kláštera s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Určitě lepší výhled je z vyhlídkové věže kostela sv. Jakuba. Věž je vysoká 63 metrů. Ochoz je ve výšce 40 metrů. A návštěvník před tím musí zdolat 186 poměrně příkrých schodů,“ říká host. Výhled je nejen na náměstí, ale taky na většinu památek a i do okolí. 

Jihlavské podzemí je druhým největším podzemním labyrintem v ČR 

„Chodby jsou ražené ve třech podlažích. To první je do 4 metrů, druhé do 6 metrů a třetí je až do 14 metrů. Návštěvníci se dostanou až do hloubky 13 metrů. V jihlavském podzemí je největší raritou i záhadou svítící chodba,“ láká paní Petrůjová. Dodnes se nepodařilo přesně určit, proč chodba svítí. Druhým okruhem je prohlídka jihlavských kolektorů. Trasa místy vede až 25 metrů pod úrovní Masarykova náměstí. Je to fyzicky náročnější prohlídka, při které budete muset několikrát stoupat i po ocelových žebřících.  

Z jihlavského opevnění se dodnes dochovaly dvě třetiny 

„Parkán je dokonce parkově upravený, dá se po něm projít. Ve Věžní ulici v blízkosti parku Gustava Mahlera je možné vidět zachovalý zbytek hradebního příkopu,“ doporučuje Jana Petrůjová. Opevnění patří k nejzachovalejším v celé České republice.  

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:00  
 

Nové články v rubrice

 • 14. prosince  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Deskové hry potěší jak puberťáky, tak malé děti

  Deskové hry pomáhají v rodině udržovat dobré vztahy, případně je mohou i vylepšit, pokud nejsou právě příliš dobré. Podle čeho deskové hry vybírat, přišel do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct Petr Matějíček z jihlavského...

   
 • 13. prosince  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Gramofony se vrací do hry

  Hostem Poradny Českého rozhlasu Vysočina byl Jan Kabelka, prodejce elektroniky a mluvili jsme o výběr audio techniky pod vánoční stromeček.

   
 • 12. prosince  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Nadělte pod vánoční stromek hudební nástroj

  Hostem Poradny Českého rozhlasu Vysočina byl Milan Polreich z jihlavské prodejny hudebnin. Do studia s sebou vzal i rolničky na třmenu, které dokáží vytvořit vánoční atmosféru kdekoliv a bez větších nároků na hudební...

   

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  Srážky: přeháňky, D1-164,9
  Od 16.12.2017 13:20 do 16:20; na silnici 38 u obce Jakubov u Moravských Budějovic okres Třebíč; objízdná trasa přes obce Litohoř, Domamil a Martínkov; nehoda nákladního vozidla; havarované vozidlo; uzavřeno, ...
  silnice I/23, Třebíč, okr. Třebíč, práce na silnici, Od 16.12.2017 08:30 Do 16.12.2017 17:00

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace