Poradna14. července  2017 v 09:30  

K chovu některých exotických zvířat potřebujete povolení

Krokodýl, ilustrační foto - Foto: Martin Maláč, ZOO Jihlava

Krokodýl, ilustrační fotoFoto: Martin Maláč, ZOO Jihlava

Možná, že za vysvědčení dostalo vaše dítě nebo vnouče vysněné exotické zvíře. Ať už je to želva nebo třeba chameleon, had a podobně. V každém případě asi málo kdo v rodině ví, jak se správně o takové zvíře starat, co potřebuje a taky, zda k jeho chovu nepotřebujete povolení. O exotických zvířatech jsme si povídali s Martinem Maláčem z jihlavské ZOO.

„Jsou to většinou zvířata, která nejsou domestikovaná, nejsou to hospodářská zvířata, psi, kočky a podobně. Ze šelem bych do exotických zvířat zahrnul fretku nebo to můžou být tchoři. Nejčastěji ale jako exotická zvířata vnímáme různé druhy plazů, sklípkany, členovce, stonožky, mnohonožky, šváby a samozřejmě tam jsou i kočkovité šelmy u specializovaných chovatelů,“ vyjmenovává Martin Maláč. 

K chovu některých exotických zvířat potřebujete i povolení 

Bez papírování můžete chovat taková zvířata, která nejsou nebezpečná nebo zvláštním způsobem chráněná. Zvláště chráněné jsou například suchozemské želvy, které dříve lidé hojně vozili z bývalé Jugoslávie. V poslední době ale lidé častěji chovají různé druhy hadů a ještěrek, například užovky nebo chameleony. Naopak z módy vystoupili leguáni. Na tato zvířata povolení nepotřebujete. 

Úřady mohou posuzovat i prostor, kde budete exotické zvíře chovat 

„K chovu jedovatých hadů a zvlášť nebezpečných zvířat, dříve to byla nebezpečná zvířata, dnes jsou to zvířata vyžadující zvláštní péči, kam patří krokodýli, jedovaté druhy plazů, velké kočkovité šelmy, jako tygr, lev a podobně, musím podat žádost na krajské veterinární správě. Navíc mě navštíví i veterinární lékaři a úředníci, aby zjistili, jestli vůbec mám podmínky na to, abych takové zvíře choval. V zájmu chovatele pak je zabezpečit prostor tak, aby zvířata neutekla,“ vysvětluje host. 

Mistři úniku jsou hadi 

Ať už chováte jedovaté nebo nejedovaté hady, tak je potřeba mít dobře zabezpečená terária. Hadi jsou totiž přeborníci ve zmizení. Samozřejmě problém je to hlavně u jedovatých hadů. Za nelegální chov zvířat navíc hrozí i sankce. U právnících osob jsou postihy až do miliónu a u fyzických osob to mohou řádově být až sta tisíce korun. 

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  D1, km 103, ve směru Praha, porouchané vozidlo, zdržení, neprůjezdný pravý jízdní pruh, Od 18.01.2018 00:01 Do 18.01.2018 04:00, Pozor!, Porouchané nákladní vozidlo (tahač + návěs) na krajnici. Levým ...
  D1, mezi km 112 a 94, ve směru Praha, kluzká vozovka, sníh, ztížené jízdní podmínky, Od 18.01.2018 00:01 Do 18.01.2018 05:30, zvýšené nebezpečí nehody
  D1, mezi km 88 a 188, ve směru Bohumín – PL, kluzká vozovka, sníh, Od 16.01.2018 04:08 Do 18.01.2018 09:00

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace