Poradna14. července  2017 v 09:30  

K chovu některých exotických zvířat potřebujete povolení

Krokodýl, ilustrační foto - Foto: Martin Maláč, ZOO Jihlava

Krokodýl, ilustrační fotoFoto: Martin Maláč, ZOO Jihlava

Možná, že za vysvědčení dostalo vaše dítě nebo vnouče vysněné exotické zvíře. Ať už je to želva nebo třeba chameleon, had a podobně. V každém případě asi málo kdo v rodině ví, jak se správně o takové zvíře starat, co potřebuje a taky, zda k jeho chovu nepotřebujete povolení. O exotických zvířatech jsme si povídali s Martinem Maláčem z jihlavské ZOO.

„Jsou to většinou zvířata, která nejsou domestikovaná, nejsou to hospodářská zvířata, psi, kočky a podobně. Ze šelem bych do exotických zvířat zahrnul fretku nebo to můžou být tchoři. Nejčastěji ale jako exotická zvířata vnímáme různé druhy plazů, sklípkany, členovce, stonožky, mnohonožky, šváby a samozřejmě tam jsou i kočkovité šelmy u specializovaných chovatelů,“ vyjmenovává Martin Maláč. 

K chovu některých exotických zvířat potřebujete i povolení 

Bez papírování můžete chovat taková zvířata, která nejsou nebezpečná nebo zvláštním způsobem chráněná. Zvláště chráněné jsou například suchozemské želvy, které dříve lidé hojně vozili z bývalé Jugoslávie. V poslední době ale lidé častěji chovají různé druhy hadů a ještěrek, například užovky nebo chameleony. Naopak z módy vystoupili leguáni. Na tato zvířata povolení nepotřebujete. 

Úřady mohou posuzovat i prostor, kde budete exotické zvíře chovat 

„K chovu jedovatých hadů a zvlášť nebezpečných zvířat, dříve to byla nebezpečná zvířata, dnes jsou to zvířata vyžadující zvláštní péči, kam patří krokodýli, jedovaté druhy plazů, velké kočkovité šelmy, jako tygr, lev a podobně, musím podat žádost na krajské veterinární správě. Navíc mě navštíví i veterinární lékaři a úředníci, aby zjistili, jestli vůbec mám podmínky na to, abych takové zvíře choval. V zájmu chovatele pak je zabezpečit prostor tak, aby zvířata neutekla,“ vysvětluje host. 

Mistři úniku jsou hadi 

Ať už chováte jedovaté nebo nejedovaté hady, tak je potřeba mít dobře zabezpečená terária. Hadi jsou totiž přeborníci ve zmizení. Samozřejmě problém je to hlavně u jedovatých hadů. Za nelegální chov zvířat navíc hrozí i sankce. U právnících osob jsou postihy až do miliónu a u fyzických osob to mohou řádově být až sta tisíce korun. 

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 15. března  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Celiakie je dědičné onemocnění

  Onemocnění celiakií znamená celoživotní přísnou dietu. Nutriční terapeutka Jitka Turňová přišla do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct, co lidé postižení touto chorobou mohou jíst a také, jak onemocnění poznat.

   
 • 14. března  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Rady s podáním přiznání na finančním úřadě příliš nečekejte

  V Poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme s daňovým poradcem Kamilem Rodem mluvili o změnách v daních z příjmu a také o úskalích, která jsou spojená s podáním daňového přiznání.

   
 • 13. března  2018 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Vady nohou většinou získáme už v dětství

  V Poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme přivítali Olgu Wiesnerovou, která prodává a radí při koupi zdravotnických potřeby. Tématem byly zdravého nohy, péče o ně a pomůcky, které nám mohou při potížích pomoci.

   

Pište, ptejte se

Pošlete svůj dotaz nebo námět
přímo do vysílacího studia.

Kraj Vysočina
  D1, mezi km 112.8 a 120, ve směru Bohumín – PL, provoz převeden do protisměru, zúžení vozovky na dva jízdní pruhy, práce na silnici, Od 18.03.2018 12:30 Do 22.06.2018 15:00, Pozor!, Uzavřen pravý pás ...
  D1, mezi km 96.5 a 99,98, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, zúžení vozovky na dva jízdní pruhy, Od 18.03.2018 12:45 Do 21.04.2018 23:59, Pozor!, Modernizace dálnice, provoz veden v režimu 2+1/1
  D1, mezi km 103,95 a 104.7, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, zúžení vozovky na dva jízdní pruhy, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 18.03.2018 13:20 Do 21.04.2018 23:59, Pozor!, Modernizace dálnice, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace