Kdo nemá šafrán, dá měsíček

19. srpen 2014
Dobré odpoledne

Měsíček zahradní nebo lékařský je bylinka, která se u nás pěstuje v zahrádkách. „Je to letnička, takže se musí každý rok pořizovat nové sazenice,“ uvedla bylinkářka Hana Urbánková. „Kvete od poloviny června do poloviny září, takže můžeme květy sbírat celé léto. V září už je potřeba zkontrolovat, jestli ho nenapadla plíseň nebo padlí.“

Měsíček se podle slov bylinkářky sbírá nejlépe kolem poledne nebo za slunečného počasí, kdy je nejvíce rozkvetlý. „Podle měsíčku lidé dříve poznávali i předpověď počasí: když má pršet, tak zůstává květ zavřený,“ prozradila. Sbírá se buď celý květ, a nebo jen korunní plátky – čím oranžovější, tím lepší.

Hlavní použití je vnější ve formě masti, koupelí, používá se i čerstvá měsíčková šťáva nebo olejíček na výplachy i obklady. Je dobré ale i vnitřní užití ve formě čajů jako nálev nebo odvar nebo i ve formě tinktury.

„Vyrobit si měsíčkovou mast není vůbec těžké,“ říká Hana Urbánková a přidává návod. „Připravíme si ji z vepřového sádla, které je ideální. Do čtvrt kila sádla přidáme dvě dvouhrsti měsíčkových květů, necháme zpěnit, odstavíme, přikryjeme plátýnkem. Druhý den, protože to ztuhne, znovu zahřejme, můžeme přidat trochu včelího vosku nebo éterický olej, aby to vonělo. Scedíme, pořádně vymačkáme květy a slíváme do lahviček. Mast je potřeba uchovávat v ledničce.“

Mast je vhodná na křečové žíly, opruzeniny, proleženiny, bércové vředy, poranění i na hnisavé rány. „Je to silně protizánětlivé přírodní antibiotikum,“ doplňuje Hana Urbánková. „Dá se používat i vnitřně, čaj z něj je na žlučník i na játra a uklidňuje trávení. Také uvolňuje křeče při menstruaci a astmatu. Pozitivně působí na srdce a ledviny, snižuje mírně tlak a je dobrý i na oči, protože má spoustu karotenoidů.“ Zvláčňuje pokožku a má regenerační vlastnosti. Velmi důležité je působení měsíčku lékařského proti plísním a kvasinkám a díky velkému množství antioxidantů se hodně využívá i při léčbě rakoviny.

Čaj z měsíčku lékařského se může pít samotný nebo kombinovat s jinými bylinkami. „Při výskytu plísní na nohou každý večer vyrobit nohám koupel,“ dává bylinkářka praktický příklad. Tinktura je také jednoduchá, říká Hana Urbánková: „Naložíme květy do 40 % alkoholu, necháme 14 dní louhovat na sluníčku, protřepeme každý den.“ Výsledné kapky jsou koncentrované pro toho, kdo si nechce dělat čaj.

V kuchyni se měsíček používá i jako barvivo – dříve sloužil jako náhrada šafránu, obarví například rýži.

CHAT:

Kdy je nejlépe sbírat měsíček, aby to byla největší síla? Děkuji. R

Dobrý den, ideální doba sběru měsíčku je během července a srpna a vždy v závislosti na počasí. Rozhodně za slunného dne a nejlépe kolem poledne, tehdy je prý nejvyšší obsah účinných látek. Já se tím řídím. Dále bych ještě poznamenala, že je dobré dávat přednost tmavším, oranžově zbarveným květům před žlutými. S pozdravem Hanka Urbánková


Dobrý den, jak dlouho mi vydrží mast v lednici, když si ji vyrobím doma?

Dobrý den, při správném postupu a uskladnění může mast vydržet až dva roky. Myslím si ale, že ideální je spotřebovat do jednoho roku a další léto si vyrobit zase novou zásobu. S pozdravem Hanka Urbánková


Dobrý den paní Hanko. Dává se měsíček ještě do jiných jídel než do rýže? má nějakou chuť? Abych věděla, co s ním můžu ozvláštnit! Díky, Marcela z Jihlavy

Dobrý den, měsíček má mírně nahořklou a jakoby trošku slanou chuť. Je výborný do různých zeleninových salátů, jako velmi zdravé okrášlení, dále se jím dají ozdobit a dochutit polévky, omáčky, pomazánky. Výborné zdravé zpestření a vypadá to nádherně. Používají se pouze korunní plátky. S pozdravem Hanka Urbánková

autor: dak
Spustit audio