Poradna13. září  2017 v 09:30  

Koho nebaví žehlení, pomůže mu sušička

Sušička prádla, ilustrační foto - Foto: Milan Kopecký

Sušička prádla, ilustrační fotoFoto: Milan Kopecký

Nosit prádlo do sušárny už dnes není třeba. Můžete si přímo do vašeho domu nebo bytu pořídit i sušičku. Podle čeho vybírat a na co se zaměřit, přišel do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct prodejce elektrospotřebičů Roman Palát.

„Sušička nepotřebuje přívod vody ani odpad, jako klasická pračka. Dá se umístit kamkoliv, kde je zásuvka,“ říká host. Klasické sušičky mají běžně rozměr 60x60 cm, takže je potřeba najít dostatek místa. Sušička ale nemusí nutně být v koupelně, může klidně být i v šatní skříni, v garáži nebo ve sklepě. Běžné taky je umístit sušičku přímo na pračku. 

Sušička spotřebuje méně elektřiny, než žehlička 

„Moderní sušičky s tepelným čerpadlem mají spotřebu od 1 kW do 1,5 nebo 1,7 kW. Pro srovnání, žehlička na prádlo má spotřebu 2 kW, takže sušička na prádlo je levnější, než žehlička. Navíc úspora práce je jasná. Kvůli tomu se pořizuje sušička. Ne v principu proto, aby sušila prádlo, ale aby prádlo i před-žehlila,“ říká Roman Palát. Počítejte s tím, že v praxi zhruba 50 až 70 procent prádla ze sušičky se nemusí žehlit. 

Co se vejde do pračky, vejde se i do sušičky 

Existují buď samostatné sušičky nebo kombinované s pračkou. Pokud jsou kombinované, rovnou můžete sušit přesně to prádlo, které jste vyprali. V případě samostatných sušiček se náplň běžné pračky bez problému vejde i do sušičky. Pračka má objem bubnu většinou kolem 60 litrů, zatímco sušička má objem obvykle dvojnásobný. 

Samostatná sušička se vyplatí víc 

„Protože spotřeba energie je úplně neporovnatelná s kombinovanou pračko-sušičkou. Normální sušička má spotřebu od 1 kW do 1,5 kW. To znamená 5 až 7 Kč na jedno sušení při běžném tarifu. Kombinovaná pračko-sušička spotřebuje kolem 6 kW elektřiny, takže jedno sušení vyjde kolem 30 Kč. Rozdíl je extrémní. Pokud by to používala rodina, která pere obden, tak za rok se jedná řádově o tisíce korun,“ vysvětluje host. Navíc kombinovaná pračko-sušička potřebuje k sušení prádla i 50 až 60 litrů vody k ochlazování páry. 

Autor:  Martin Vašíček
Pořad: Dobré dopoledne  |  Stanice: Vysočina
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:00-12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 23. listopadu  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Originálním vánočním dárkem je akvárium

  Jaroslav Svoboda se už desítky let věnuje chovu akvarijních rybiček a také se specializuje na prodej potřeb pro domácí mazlíčky. V Poradně Českého rozhlasu Vysočina se vás snažil přesvědčit o tom, že akvárium může být...

   
 • 22. listopadu  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Moderní jsou Vánoce v severském stylu

  Blíží se advent a Vánoce, tedy období, kdy tuto výjimečnou atmosféru můžeme podpořit dekoracemi a výzdobou. Jak ji udělat vkusně a snadno, přišla do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct květinářka Barbora Konečná.

   
 • 21. listopadu  2017 v 09:30     Audio  rubrika: Poradna

  Děti můžete učit lyžovat už od tří let

  Hostem poradny Českého rozhlasu Vysočina byla lyžařská instruktorka Vendula Badalíková. Přinesla několik rad, jak se naučit lyžovat a co k tomu budeme potřebovat.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace